Jste zde

Jak si vybrat příslušenství pro dveře

Jak si vybrat příslušenství pro dveře PR Zdroj: Winkhaus
Nákup dveří není jen o výběru konkrétního modelu z kolekce, ale také o sladění doplňků, které jsou funkční, ale i dekorativní, zdůrazňující charakter dveřních křídel. Jak se najít v široké nabídce dveřního příslušenství?

25. 1. 2022

Síla doplňků

Každý, kdo alespoň jednou v životě rekonstruoval nebo se stěhoval do nového, zná sílu doplňků. I to nejlepší uspořádání bude neúplné, když chybí „to něco“ – ten správný prvek, který je třešničkou na dortu. Připomeňme si tedy, že mezi doplňky patří nejen drobnosti, vázy, svíčky nebo dekorativní porcelán, ale také celá řada dveřních výrobků, tedy aplikace, kliky, krytky pantů, okna a větrací mřížky. Pořídíte je například v eshopu Winkhaus.

Cesta ke klice dveří

Bývá označován jako „dveřní bižuterie“, ke které později montujeme panty. Možná právě proto s sebou výběr, který by měl být zdánlivě jednoduchý, v praxi přináší mnohá dilemata. Protože preferujeme kliku klasickou nebo moderní, nebo s dlouhým nebo děleným, oválným nebo obdélníkovým štítem? Kromě estetických důvodů, které jsou důležité, stojí za to pamatovat na funkčnost tohoto prvku.

I ten nejdesignovější projekt by měl být pohodlný na používání, protože dveře budeme otevírat mnohokrát denně. Na trhu jsou k dispozici kliky s dlouhým nebo děleným kováním. Co to v praxi znamená? Dlouhé kování jej spojuje s krytem zámku a tvoří jeden prvek, zatímco dělený model je souborem dvou samostatných částí: rozety a kování. Pamatujte, že typ, barva i tvar by měly ladit s dveřmi, a tak například masivním křidélkům padnou jednoduché, ale výrazné kliky nebo stylizované. Měli byste také věnovat pozornost instalaci stejného typu v hale nebo předsíni - jednotnost umožňuje zachovat stylovou jednotu a eleganci. Při výběru pomůže i několika bodový klasifikační kód klik, který definuje kategorii použití, životnost, hmotnost dveří, požární odolnost, bezpečnost, odolnost proti korozi, ochranu a typ provozu.

Dveřní panty

Panty jsou ryze funkčním prvkem, kterému většinou nevěnujeme velkou pozornost, přizpůsobujeme jej barvě a typu kliky a dvířek. Můžete to však zkusit oživit elegantními překryvy. Chceme, aby každý dveřní prvek byl volně uspořádán, a proto si lze vybírat například niklové, chromové, matné chromové a zlaté překryvy. Bez ohledu na výběr aranžmá bychom měli pamatovat na to, že estetika interiéru by neměla narušovat jeho funkčnost. Doplňky jsou navrženy tak, aby zatraktivnily prostor, aniž by ohrozily každodenní užitek.