Jste zde

Jak si vybrat ideální matraci? Poradíme vám!

Zdroj: matrace-webstr.cz
Kvalitu našeho spánku ovlivňuje spousta faktorů. Patří mezi ně pohodlí, úroveň stresu, pokojová teplota a v neposlední řadě i kvalita matrace. Víte, jak ji správně vybrat?

12. 8. 2014

Budíte se ráno rozlámaní a neodpočatí? Pak je pravděpodobné, že ležíte na nekvalitní, případně staré a proleželé matraci. Kvalita vašeho spánku je pak nízká a nikdy si stoprocentně neodpočinete.

Kdy vyměnit matraci?

Každá matrace disponuje dvěma životnostmi – mechanickou a hygienickou. A zpravidla platí, že mechanická životnost je delší než hygienická. Obecně se však doporučuje vyměnit matraci každých 8 let, neboť po této době matrace ztrácí právě hygienickou životnost.

Matraci je nutné vyměnit i dříve, pokud se každé ráno vzbudíte s bolestí zad, které se nelze zbavit ani po protažení. Po každém spánku by měl být člověk odpočatý a plný energie, nikoli rozlámaný, bolavý a nevyspalý.

Kvalita matrace je rozhodující pro kvalitu spánku.Zdroj: matrace-webstr.cz

Dalším aspektem, který napovídá, že je potřeba matraci vyměnit, je pocit při ležení. Pokud cítíte na matraci tlak a nemáte při ulehnutí příjemný pocit „vnoření“, pak tato matrace pro vás není vhodná a je nutné ji co nejdříve vyměnit.

Pokud jste zjistili, že vaše matrace není kvalitní a rozhodli jste se pro její výměnu, pak je dobré ujasnit si, podle čeho matraci vybírat.

Jak vybrat nejlepší matraci?

V dnešní době existuje na trhu velké množství typů i velikostí matrací. Je tedy nutné se před nákupem připravit a najít si potřebné informace, které nám dopomůžou při samotném výběru a koupi. Než se do výběru pustíte, ujasněte si následující body:

  • Stanovte si maximální možnou částku, kterou jste ochotni do matrace investovat.
  • Ujasněte si, k čemu budete chtít matraci využívat, tedy zda-li bude určená pro každodenní spaní, nebo jen na občasné přespání.
  • Zjistěte si rozměry vaší staré matrace. Díky správným rozměrům se vyvarujete koupi matrace se špatnými rozměry.

Na dvojlůžku by vždy měly být matrace dvě, nikoli jedna společná.Zdroj: matrace-webstr.cz

Jaká by měla matrace být?

Pokud chcete začít s výběrem, musíte mít na paměti, že se matrace musí přizpůsobit vašemu tělu tak, aby páteř byla ve vodorovné poloze a navíc musí být ohleduplná k ostatním částem těla, jako jsou hýždě, paty, ramena a hlava. To vše se odvíjí od její tvrdosti.

Pokud je matrace příliš tvrdá, tak bude do hlavních tlakových bodů tlačit a nebudou ve vodorovné poloze. A naopak - když je matrace zase příliš měkká, vaše tělo se do matrace zaboří, a tím nebude mít dostatečnou oporu. Oba tyto scénáře pak vedou k bolestivým zádům.

Materiál matrace

Oproti dřívějším dobám je dnes na trhu celá řada druhů matrací, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Vybrat si můžete z matrací pružinových, latexových, sendvičových, pěnových a z matrací z paměťové pěny, Každá matrace disponuje jinými vlastnostmi, proto při jejich výběru je nutné zohlednit to, co od nich očekáváte.

  • Pružinové matrace – jsou tvořeny pružinovým jádrem. Tyto matrace obecně dobře odvádějí vlhkost, mají dlouho životnost a lze je pořídit za příznivou cenu. Jsou vhodné pro položení na pevnou desku.
  • Latexové matrace – disponují dobrou elasticitou a ortopedickými vlastnostmi. Jsou sice obecně měkčí, ale zato hypoalergenní. Jsou tedy vhodné pro alergiky.
  • Sendvičové matrace – jsou matrace vytvořené kombinací více vrstev. Kombinuje se např. klasická a studená pěna či latex a líná pěna.
  • Pěnové matrace – jsou matrace vyrobené ze studené pěny. Základním materiálem při jejich výrobě je polyuretanová pěna.
  • Matrace z paměťové či líné pěny – velice dobře reagují na tělesnou teplotu. To znamená, že se dobře přizpůsobují tělu v jakékoliv poloze. Díky této vlastnosti zabraňují vzniku proleženin.

Budíte se rozlámaní? Může to být signál, že kvalita vaší matrace není právě valná.Zdroj: matrace-webstr.cz

Velikost matrace

Při výběru dbejte i na velikost matrace. Matrace by měla být vysoká alespoň 13 cm a široká minimálně 90 cm. Běžnými rozměry matrace jsou 90x200 cm nebo 180x200 cm. Pokud však máte doma menší postel, jsou vhodné pro použití matrace 160x200 cm. V případě, že vybíráte matraci do manželské postele, vybírejte vždy matrace 1+1. Je totiž lepší volit dvě matrace o rozměru například 90x200 cm, které si každý z partnerů může vybrat dle svých požadavků, než koupit jednu společnou matraci, která bude kompromisem pro oba.

Osobní vyzkoušení

Při výběru nové matrace odborníci doporučují ji vyzkoušet osobně. Pokud jste si již vybrali konkrétní matraci, zkuste na ni alespoň 10 – 15 minut ležet. Přineste si např. do obchodu i svůj vlastní polštář. Čím více totiž můžete napodobit, jak budete na matraci spát, tím větší je šance vybrat si tu nejlepší a nejvhodnější matraci přímo pro vás.

Se zpracováním článku pomohla firma Matrace Webstr – matrace Plzeň.