Jste zde

Jak si usnadnit vánoční pečení: Vsaďte na silikon a keramiku!

Zdroj: blogchef.net

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady… tedy skoro. Nicméně v některých kuchyních už to voní po vanilce a my vám přinášíme tipy na to, jak si předvánoční pečení co nejvíce zjednodušit!

9. 11. 2012

Hodiny a hodiny u válu, s formičkami, kilogramy těsta, krémů, ozdob… Někdo se na předvánoční pečení vyloženě těší, jiný ho chce zvládnout v co nejkratším čase. Právě pro druhou skupinu jsou určené třeba pomůcky ze silikonu a keramiky.

Silikon v kuchyni

Jste „klasik“ a preferujete spíše běžné a osvědčené materiály? Silikon se vám příliš nezdá? Pak ale vězte, že silikonové formy a nástroje mají řadu bezvadných výhod:

  • jsou lehké a nerozbitné
  • mají nepřilnavý povrch, těsto se ve formách nepřipéká 
  • jsou odolné nízkým i vysokým teplotám (od -40 °C do +230 °C) 
  • nepohlcují pachy z použitých potravin
  • snadno se myjí i v myčce nádobí
  • snadno se skladují, nezaberou mnoho místa
orion-silikon2

Formičky ze silikonu pomalu nahrazují klasické kovové. Zdroj: zasilkovyobchod.cz

A omezovat už se nemusíte jen na klasické velké formy – ze silikonu jsou dnes už i drobné formičky na košíčky, rohlíčky, mašličky, rybičky a zvířata všeho druhu. Pořídit se dají série s jediným tvarem, ale i kombinace. Sady se obvykle prodávají po 24 kusech a výběr je rok od roku širší.

Se silikonem se kromě toho můžeme také setkat u kuchyňského náčiní. Silikonový vál a podložka na pečení plně nahradí klasický dřevěný vál. Podložku navíc můžete využít i místo pečicího papíru v troubě. Pozor, na krájení použijte speciální silikonový nůž určený pro tento účel, klasickým nožem nebo kovovým rádélkem byste podložku zničili. A když válíme těsto, tak silikonovým válečkem, těsto se téměř nelepí, a tak na vyvalování budete potřebovat jenom trošku mouky.

Tip: Velký výběr silikonových forem a náčiní najdete na webu www.zasilkovyobchod.cz

Keramické hrnce – kulinářské fígle našich babiček

Kdy vnikla většina receptů našich oblíbených pokrmů? Hodně dávno, že? Naše babičky guláše a kulajdy nevařily podle kuchařek, ta výborná jídla uměly od svých maminek a babiček a ty zase od svých babiček. Zkrátka, většina pokrmů v naší současné kuchyni pochází z dob dávno minulých. I ne nadarmo existuje pojem staročeská kuchyně.

orion-silikon3

keramické hrnce, které používaly naše babičky se pomalu vrací i do moderních kuchyní. Zdroj: zasilkovyobchod.cz

A teď otázka číslo dvě: v čem tehdy vařili? Litinové kastroly, mikrovlnky a papiňáky neexistovaly a používalo se keramické nádobí, které mělo řadu výhod, a my je dnes po letech znovu objevujeme. Na trhu se tak znovu objevují keramické hrnce, které vycházejí z těch tradičních, ale zabalené jsou do modernějšího hávu:

  • současné keramické hrnce byly vyrobeny inovativní technologií, díky které jsou mnohonásobně pevnější než dřívější keramika
  • hrnce mají výborné akumulační schopnosti
  • velmi dlouho drží teplo, které je rovnoměrně vedeno do celého hrnce
  • velice snadno se udržují
  • životnost je cca 10x delší než u běžného keramického nádobí
  • poklička má otvor pro únik páry
  • nádoby velice dobře snášejí změny teploty

Chcete více informací o keramických hrncích a o způsobech jak v nich chutně a chytře vařit? Podívejte se na web www.zasilkovyobchod.cz, případně čtěte dál.

Co se v keramickém hrnci dá vařit?

Odpověď je snadná – prakticky všechno. Od polévek, jako jsou bramboračka, houbová, fazolová či čočková, přes rýži, zeleninu, různé guláše až po kusy masa pečená vcelku. Keramické nádobí je vhodné obzvlášť pro druhy masa, která vyžadují delší čas na přípravu, jako je zvěřina či hovězí, anebo na luštěniny jako fazole či čočka, které se v minulosti nedaly pořídit v předvařené podobě jako dnes.

Jedno staré pořekadlo tvrdí, že v keramickém hrnci lze vařit podle systému „co dům dal“. Jinými slovy, ať do něj dáte cokoliv, díky principu dušení v jednom hrnci máte jistotu, že váš pokrm bude mít jedinečnou chuť.