Jste zde

Jak si stylově a útulně zařídit kancelář?

domácí kancelář 1 Zdroj: Affiliana
Chystáte si zařídit novou kancelář nebo rekonstruovat tu stávající? V dnešním článku se dozvíte, jak zařídit kancelář, ve které budete pracovat opravdu efektivně.

19. 4. 2021

Vhodný prostor

Pokud je to možné, zvolte si pro kancelář oddělenou místnost a využívejte ji jen k práci a pracovním schůzkám. Prostor by měl mít dostatečný přísun denního světla a dostatek místa pro nezbytné kancelářské vybavení.

Příjemné prostředí

Spousta lidí tráví v kanceláří i více než třetinu dne, proto je třeba se v ní cítit dobře. Vzhled a funkčnost má obrovský vliv na váš výkon.

Výmalba

Barvy v pracovním prostředí výrazně ovlivňují vaší psychiku, proto se barevné výmalby nebojte ani v kanceláři. Při volbě odstínu barvy berte ohled na světlost a velikost místnosti. Vhodně zvolené barvy dokážou místnost opticky zvětšit. Jaké barvy se do kanceláře hodí?

  • Žlutá - symbolizuje sluneční energii, dovede nakopnout k pracovnímu výkonu, stimulovat tvořivost a podpořit veselou náladu.
  • Oranžová - povzbuzuje mysl k vitalitě, má optimistické a pozitivní účinky na emoce a výkon, výborně se hodí pro kreativce.
  • Modrá - navozuje uklidnění, podporuje soustředění a vnímání, hodí se skvěle pro analytiky nebo na úřady.
  • Zelená - pozitivně působí proti stresu, představuje harmonii a čistotu.
  • Hnědá - dodává pocit bezpečí a tepla, výborně se kombinuje například se zelenou, oranžovou nebo žlutou barvou.
  • Bílá - klasika, která neurazí ani nenadchne, v kombinaci s barevnými doplňky a zajímavým nábytkem vypadá perfektně.

Výraznějšími barvami stačí vymalovat jen jednu nebo dvě dominantní stěny.

Velmi oblíbené jsou také designové tapety, které se snadno aplikují a na zdi vypadají velmi originálně.

V neposlední řadě se do kanceláře hodí použití obkladových pásek, které jsou dostupné ve více než sto odstínech. Cihlový vzhled je moderní a nadčasový.

Teplo

Pro dobré soustředění je klíčová kvalita vzduchu a správná teplota. Vhodná teplota v kanceláři je 21 – 23 °C. Je tedy třeba mít zajištěné jak topení, tak i klimatizaci. Nezapomínejte na pravidelné a intenzivní větrání.

Dekorace

Ani v kanceláři by vhodně zvolené doplňky neměly chybět. Určitě by nemělo jít o nic, co ruší a odvádí pozornost. Ideální dekorací mohou být plakáty, fotky, obrazy na stěnách nebo živé rostliny, které podporují pozornost a snižují mentální únavu.

Osvětlení

Pro osvětlení kanceláří je nejvhodnější denní bílá barva, která podporuje soustředění a stimuluje pozornost. Vhodné není teplé světlo, které působí spíše relaxačně a může snižovat pracovní výkony.

Základem osvětlení by mělo být centrální světlo. Nejvhodnější jsou zářivková svítidla, která celý prostor osvítí a zamezí stínům. V případě potřeby je možné centrální světlo doplnit stolní lampou, která zároveň může být i designovým doplňkem.

Místo na relax

Každý si potřebuje během pracovního dne dát chvilku pauzu a v klidu si vypít kávu nebo čaj. Pokud vám to tedy prostor dovoluje, zřiďte si v kanceláři odpočinkovou zónu, kam umístíte křesla nebo lenošku a konferenční stolek.

Vybavení pro ergonomické pracovní místo

Spousta z nás má práci, při které u počítače sedí klidně i deset hodin denně. Zásady správného sezení u počítače je tedy velmi důležité dodržovat a přizpůsobit tomu i vybavení kanceláře.

Správná židle

Židle pro sezení u počítače by měla splňovat několik kritérií:

  • hluboký a široký sedák,
  • dostatečná nosnost,
  • ani měkká nebo naopak tvrdá,
  • vyrobena by měla být z prodyšných materiálů, které se snadno udržují.

Při výběru kancelářské židle vždy myslete na to, že správná židle k práci na počítači by měla být funkční podporou namáhaných partií - zejména bederní a krční páteře, loktů a předloktí.

Polohovací pracovní stůl

Polohovací stoly jsou v dnešní době dostupnou kancelářskou vymožeností. Umožňují střídat práci v sedě a ve stoje. Pouhým stisknutím tlačítka si můžete nastavit výšku pracovní plochy. Už třicet minut práce ve stoje dokáže ulevit od kancelářských neduhů. Při stání navíc dochází k posílení svalů hlubokého stabilizačního systému a tím dochází ke snižování chronických bolestí zad.

Monitor

Z ergonomického hlediska je ideální umístění monitoru na pracovním stole přímo před uživatelem, aby nemuselo docházet k rotaci páteře. Správná vzdálenost monitoru od očí je 45 – 70 centimetrů. Přirozené je, aby horní hrana obrazovky byla v úrovni očí a pohled směřoval spíše dolů.

U monitorů hraje také velkou roli jejich kvalita. Koukněte se na test monitorů a vyberte si ten nejlepší.

Efektivita práce

Jak vybrat správný prostor pro kancelář a vybavit ji už víte, tak se nyní můžeme podívat ještě na pár tipů, jak být v práci opravdu efektivní.

  • Pokud pracujete na home office, vytvořte si pracovní plán pro každý den a uspořádejte si ho do časových bloků. Plánu se držte a neodbíhejte co chvíli pověsit prádlo, umýt nádobí nebo s košem do popelnice. Takové činnosti si naplánujte na dobu před prací nebo po práci.
  • Pracujte pouze v pracovně nebo pracovním koutě, v žádném případě si práci netahejte do ložnice.
  • Dodržujte pravidelný pitný a stravovací režim.
  • Vstávejte i choďte spát každý den ve stejnou dobu, organismu si zvykne na pravidelný režim a bude fungovat lépe.
  • Hodinu a půl před usínáním se vyvarujte modrému světlu z obrazovek. Modré světlo negativně narušuje kvalitu spánku.

Související články