Jste zde

Jak se správně starat o zahradní stavby?

chatka na zahradu Zdroj: mujaltan.cz
Nejen čas, ale i povětrnostní vlivy a opotřebení ovlivňují životnost vaše zahradní stavby. Správnou péčí jim však můžete zvýšit odolnost a tím i trvanlivost. Oblíbeným materiálem zahradních staveb je právě dřevo. Jak se tedy správně starat o dřevo vašeho

6. 5. 2021

Dřevo je přírodní, organický materiál, který neustále pracuje. Podléhá vlivům počasí, dokáže navlhnout nebo vysušit se, dřevo může napadnout plíseň, houby ale i různí dřevokaznými škůdci. V závislosti na druhu dřeva se odvíjí i jeho odolnost vůči vlivům počasí. Ale co mají všechny druhy společné, je to, že vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Ať už je to chatka na zahradu nebo obytný zahradní domek, které by jste si chtěli pořídit, měli byste jim dopřát pravidelnou péči. Odvděčí se vám delší životností a nižšími náklady na opravy.

Impregnace jako první krok

Počátečním krokem při ochraně a péči dřeva je impregnace. Impregnační prostředek se nanáší na zdravé a suché dřevo a provádí se jen jednou při prvním ošetření dřeva. Výjimkou může být renovace starého dřeva, které dříve nebylo nikdy impregnované. Tento nátěr obsahuje biocidy, které ničí škodlivé organismy. Impregnace je obzvláště důležitá u výrobků, které se nacházejí v exteriéru. Tím pádem i chatka na zahradu, altán či obytný zahradní domek či jiné zahradní stavby budou vyžadovat impregnační nátěr. Dnes již někteří prodejci dodávají zahradní stavby s impregnačním nátěrem.

Povrchové nátěry - lazura nebo krycí barvy

Po impregnaci následuje povrchový nátěr, který má za úkol chránit dřevo před vlivy počasí ale i mechanickým poškozením. Při povrchových nátěrech mluvíme o lazure a krycích barvách. Lazura zajišťuje vytvrzení povrchu dřeva, zvyšuje odolnost a zvýrazňuje kresbu dřeva. Obvykle se nanáší ve dvou až třech vrstvách a může být syntetická nebo ředitelná vodou. Krycí barvy, oproti lazury, dřevo zcela překryjí. Obvykle se takovému typu nátěru říká "lakování". Nanáší se v jedné až dvou vrstvách, přičemž je třeba dodržet odstup 24 hodin mezi jednotlivými nátěry.

Poškozená zahradní stavba?

Chatka na zahradu, obytný zahradní domek, altán, přístřešek či mnoho dalších zahradních staveb se využívají téměř dennodenně. Je proto logické, že se mohou velmi snadno objevit případné poškození či nedostatky. V tomto případě je nutná renovace dřeva. Prvním krokem renovace je odstranění všech vrstev nátěrů zbroušením. Pokud dřevo napadli škůdci nebo Umolousaný zpráchnivělý, bude nutné poškozené části dřeva vyřezat a vyplnit tmelem. Tmelit by mělo až po nanesení impregnačního nátěru. Následně dřevo ošetřete lazurou nebo krycí barvou.

Zahradní stavby jsou často místem k odpočinku a rekreaci. I to je jeden z důvodů, proč chceme, aby vypadaly dobře. Chata na zahradu je snem mnoha z nás. Díky široké a dostupné nabídce dnes již však může být realitou. Můžete ji mít doma na zahradě za několik dní a pustit se do její zařizování. Při zařizování se můžete inspirovat několika styly. Zařiďte si svou chatku a vytvořte si svou zahradní oázu odpočinku. Pokud se chcete inspirovat, nedávno jsme taky připravili článek o tom, jak zařídit malou chatu.