Jste zde

Jak prodloužit životnost oblečení s potiskem?

Jak prodloužit životnost oblečení s potiskem? Zdroj: Unsplash
Vytahané tričko, oloupaný tisk, žmolky nebo ztráta barvy – podle těchto signálů poznáte, že váš oblíbený kousek už má to nejlepší za sebou. Přečtěte si několik tipů, jak správně pečovat o textil s potiskem, aby vám vydržel co nejdéle.

15. 1. 2024

Péče o potištěné oblečení není jen o zachování vzhledu, ale jde také o udržení celkové kvality a prodloužení životnosti vašich oblíbených kousků. Správná péče může zabránit blednutí, praskání potisku a dalším poškozením. Existují různé typy potisků – od tradičního sítotisku po moderní digitální tisk. Každý typ vyžaduje trochu jiný přístup. Stejně tak je důležité brát v úvahu materiál oblečení. Bavlna, polyester nebo směsi tkanin – každý reaguje na péči jinak.

1. Praní

Klíčem k úspěchu je praní naruby v chladné vodě a použití šetrného pracího prostředku. Vyhněte se bělidlům, silným chemikáliím a avivážím. Oblečení neperte zbytečně po každém použití, ale až v momentě, kdy je to potřeba. Sledujte štítky s informací, na kolik stupňů a jak oblečení prát. Oblečení s potiskem doporučujeme prát naruby, aby jste potisk maximálně ochránili před oděrky. Pro zachování barvy perte tričko se stejnobarevným prádlem. 

2. Sušení

Oblečení sušte ihned po praní. Delší doba v pračce po vyprání oblečení nesvědčí. Při sušení raději volte sušení na vzduchu než sušičku, která může potisk poškodit. Vzduch oblečení suší šetrně a navíc ho provoní. Sušičky textil častokrát vytahají, srazí a poničí potisk. 

3. Žehlení

Potisky nemají rády přímý kontakt s žehličkou. Oblečení tedy žehlete opět naruby. Alternativou je využít jinou látku nebo pečící papír a žehlit přes ně. Oblečení tedy nebude mít přímý kontakt s horkou žehličkou. 

4. Věšení a skladování

Oblečení můžete do skříně buď poskládat nebo pověsit. Na věšák se obvykle dává textil typu košile, saka, halenky či šaty. Trička a mikiny se velmi často spíše skládají, ale toto nedoporučujeme u těch, které mají potisk. Potisk by se mohl v přehybu poškodit a začít loupat. Navíc se vyvarujete i zbytečnému mačkání. Potisky se mohou ničit i v případě vlhkého prostředí, kde mohou vznikat plísně, a také v případě přímého slunečního světla.

Péče o oblečení s potiskem nevyžaduje magické schopnosti. Stačí se držet základních pravidel, být opatrný a váš oblíbený kousek vám vydrží dlouho krásný. Pokud jste kreativní můžete si navrhnout například mikinu s vlastním potiskem nebo si vybrat již hotový vtipný motiv