Jste zde

Jak probíhá proces lyofilizace a jaký má vliv na obsah vitamínů

lyofilizované ovoce Zdroj: www.diana-company.cz
Už jste někdy slyšeli o lyofilizaci? Pokud ne, pomůžeme vám se v této technice konzervace potravin zorientovat. Jde totiž o stále populárnější metodu zpracování, která umožňuje dlouhodobé skladování.

20. 11. 2022

Co je to lyofilizace potravin?

Termín lyofilizace lze přeložit jako sušení mrazem. Některým se již možná při vyslovení pojmu sušení mrazem začíná vybavovat, jak takové potraviny vypadají. Nejvíce lidí si pravděpodobně vybaví takzvané lyofilizované ovoce

Jde o moderní postup, díky kterému lze například ovoce zbavit prakticky veškerého obsahu vody, aniž by došlo k zásadnímu poškození struktury plodu nebo k významnému úbytku živin.
Kromě potravin se technologie využívá například k sušení květin, knih a široké využití nachází ve farmaceutickém průmyslu.

Jaké jsou hlavní výhody sušení mrazem?

V případě ovoce je obecně hlavní výhodou výrazné prodloužení životnosti. Díky tomu, že je plod takřka kompletně zbaven vody, nepodléhá už za několik dní zkáze podobně jako čerstvé ovoce. Například maliny sušené mrazem a zabalené v sáčku mají trvanlivost několik měsíců.

I ve srovnání s klasicky sušeným ovocem je trvanlivost výrazně delší – i sušené ovoce totiž ještě často nějakou vlhkost obsahuje. Vzpomeňte třeba na rozinky, sušené bezinky a další sušené ovocné plody, které jsou stále měkké a „mazlavé“ i po vysušení.

Dalším významným benefitem technologie lyofilizace je minimální ztráta živin. Mluvíme především o vitaminech, kterých v ovoci při alternativních metodách skladování (klasické sušení, kompotování, výroba marmelád…) ubývá. Sušení mrazem je natolik šetrné, že vitaminy v plodech zůstávají. Neztrácejí se ani minerály.

Zdaleka ne poslední výhodou je zachování barvy a vzhledu. Klasicky sušené ovoce většinou zahnědne a mnohdy jen těžko poznáte, o jaký plod vlastně původně šlo. V případě sušení mrazem si ovoce zachovává velice podobnou barvu své původní a plody dokážete identifikovat i podle vzhledu. A protože v první řadě jíme očima, působí lyofilizované ovoce již na první pohled mnohem atraktivněji. Toho lze využít i u dětí, které mohou rozinky či jiné klasicky sušené ovoce právě kvůli vzhledu odmítat.

Lze ovoce sušit mrazem doma?

Lyofilizace je pokročilou technologií. Jde o složitý postup, který vyžaduje velmi hluboké zmražení a podtlak. Kvůli tomu jde v současné době o ryze průmyslové zpracování, na trhu nejsou dostupné spotřebiče pro domácí sušení mrazem.

Jestliže tedy máte o mrazem sušené ovoce zájem, jste odkázáni na nabídku kamenných a internetových prodejců. Dobrá zpráva je, že nabídka je v tomto směru díky rostoucí popularitě produktů každým dnem bohatší.

Související články