Jste zde

Jak předělat starou zahradní boudu na moderní zahradní domek?

zahradní domek PR Zdroj: Kelly Withrow / Shutterstock
Máte doma na zahradě starou dřevěnou stavbu? Chtěli byste jí dát nový šat či vytvořit si moderní zahradní domek? S trochou inspirace, kreativity a šikovnosti může i stará dřevěná kůlna nabrat nový dech a poskytnout zcela nový prostor!

26. 8. 2022

Zahradní stavby, jako jsou zahradní domky, dřevěné chaty či altány, jsou obecně velmi oblíbenými zahradními doplňky. Mnohokrát se však na péči o ně zapomíná a nahlodá jejich čas a vlivy počasí. Pokud jsou zahradní domky či dřevěné chaty nějakou dobu nepožívány, mohou postupem času chátrat. A zejména pokud jde o dřevěné zahradní stavby.

Dřevo je přírodní materiál, který v porovnání s ostatními stavebními materiály mnohem snadněji podléhá povětrnostním vlivům. Ovlivňují ho různé faktory, od vlhkosti přes sluneční záření až po mechanické opotřebování. Vlivem vlhkosti, které jsou zahradní domky či dřevěné chaty v exteriéru téměř stále vystavovány, může dřevo měnit své vlastnosti či tvar. Dřevo může podlehnout hnilobě či plísním. Může nabobtnat, změnit svůj tvar, praskat či sesušit se. Pohled na takové zchátrané zahradní domky a dřevěné chaty rozhodně není příjemný a mohou ošklivit prostředí celé zahrady. Naštěstí existuje několik způsobů, pomocí kterých lze i ze staré dřevěné boudy na zahradě vytvořit moderní a vkusný zahradní domek.

Opravte jakékoliv nedostatky

Prvním krokem při přeměně staré boudy na moderní zahradní domek je oprava jakýchkoli nedostatků či poškození. To může zahrnovat opravu střechy, podlahy, stěn, oken či dveří. Zkontrolujte všechny části stavby a identifikujte poškození. Zkontrolujte podlahu a stěny stavby a najdete-li nějaké části dřeva, které jsou napadeny hnilobou, je třeba je vyměnit.

Dřevo zahradní stavby by v ideálním případě mělo projít renovací. Prvním krokem by mělo být zbroušení všech starých nátěrů na dřevě. Následně by se měly vyříznout všechny části, které jsou poškozené a nahradit zdravým dřevem. Samozřejmostí by mělo být i nanesení ochranných nátěrů na dřevo, které zvyšují jeho odolnost vůči škůdcům a povětrnostním vlivům. Při renovaci dřeva nezapomeňte kromě stěn stavby ani na podlahu. Opravte nerovnosti v podlaze, nahraďte poškozené či shnilé dřevěné desky zdravými. Zkontrolujte také střechu – v mnoha případech u starších staveb dochází k zatékání. Opravte zatékající střechu a zkontrolujte také okna a dveře na zahradní stavbě. Ujistěte se, že dobře a dostatečně těsní, aby se zabránilo kumulování vlhkosti v interiéru stavby.

Izolace a zavedení elektřiny

Moderní zahradní domky mají obvykle připojení na elektřinu. Výjimkou není ani jejich využívání během všech ročních období. Abyste si výhody vašeho zahradního domku mohli vychutnávat po celý rok, vhodným řešením může být tepelná izolace a také zavedení elektřiny pro ohřev. Kromě toho, elektřina v zahradním domku poskytne mnoho dalších výhod, od osvětlení, přípravy kávy či čaje až například po možnost práce ve vaší nové zahradní kanceláři. Zahradní domky se totiž dají využívat prakticky na cokoli. Mohou sloužit jako místo k odpočinku a rekreaci, jako venkovní pracovna, studovna, posilovna, pokoj pro hosty či místo pro hraní pro děti.

Tip na další čtení: Zahrada je skvělým místem ke hraní si pro děti. Přečtěte si, jak oživit zahradu tak, aby se v ní děti nejen pořádně zabavily, ale také se něco naučily.

Zahradní domky lze zateplit poměrně jednoduše. Můžete k tomu využít skelnou vatu, která se umísťuje na podlahu, stěny a strop. Následně se aplikuje reflexní fólie, díky které se vytvoří vzduchová mezera, která zabraňuje úniku tepla. Na fólii lze přidat i vnitřní dřevěný obklad. Co se týká zavedení elektřiny do zahradní stavby, je velmi důležité myslet na bezpečnost. Existují normy, podle kterých je třeba postupovat. V ideálním případě je si na elektroinstalaci dobré přivolat odborníka, který vám pomůže.

Barevný nátěr

Po opravě nedostatků a poškození stavby můžete provádět barevný nátěr. Barevným nátěrem totiž dodáte zahradnímu domku identitu. Je skvělým způsobem, jak vytvořit zahradní stavbu, která se bude perfektně hodit do prostředí vaší zahrady. Barevné nátěry na dřevo jsou dnes dostupné v mnoha různých odstínech, a tak jistě nebuďte mít problém vybrat si. V poslední době jsou trendy odstíny šedé, hnědé, tmavě zelené, ale také bílá a černá. Například černá v kombinaci s přirozenou barvou dřeva je velmi elegantní a moderní volbou. Při výběru barevného odstínu pro váš zahradní domek se však jistě držte svého vkusu ale i tónu, ve kterém se nese celé prostředí vaší zahrady.

Doplňky a dekorace

Moderní zahradní domky nejsou jen obyčejným místem pro uskladňování zahradního nářadí. Mohou sloužit jako dokonalé místo pro relaxaci a rekreaci. Abyste ještě více podpořili jejich charakter, můžete zvolit několik doplňků či dekorací. Koberce, polštáře, přikrývky či designové kousky dekorací vám pomohou podtrhnout výraz vašeho zahradního domku. Zvážit můžete také větší prvky, jako je například houpací křeslo či zahradní sezení. Nezapomínejte ani na osvětlení – i to může sloužit jako doplněk pro váš zahradní domek. Vyzkoušejte například světelné řetězy či designová závěsná světla či lucerny.

I stará dřevěná bouda se dá přeměnit na designový zahradní domek, který se stane středem pozornosti ve vaší zahradě. Stačí k tomu jen trochu zručnosti, představivosti a kreativity. Inspirujte se i vy a vytvořte si vaše moderní zahradní království.