Jste zde

Jak pracovat s 3D perem

práce s 3D perem PR Zdroj: Pixabay
Pokud se jen trochu zajímáte o aktuální trendy, pravděpodobně jste již slyšeli o 3D tisku. Kromě rozšířenějších 3D tiskáren lze dnes využít i tzv. 3D pera, která nabízejí trochu odlišný způsob trojrozměrné tvorby.

24. 1. 2022

Jak 3D pera fungují a jak s nimi pracovat?

Základní princip je jednoduchý

3D pero je vlastně zmenšená ruční 3D tiskárna. Z jedné strany vložíme do pera plastovou strunu (tzv. filament), která je uvnitř pera tavena. Díky tomu, že hmota opět rychle tuhne, lze s pomocí 3D pera modelovat trojrozměrné předměty. Podobně jako tavnou pistolí slepujete předměty při tvorbě dekorací.

Na rozdíl od 3D tiskárny, která vytiskne předmět přesně dle předem vytvořené elektronické předlohy, 3D pero dává značný prostor ruční tvorbě, představivosti a kreativitě. Možnosti tvorby jsou téměř neomezené, pořiďte si 3D pero a objevujte.

Začátky 3D kreslení

Když s 3D perem pracujete poprvé, je vhodné seznámit se s tím, jak co funguje. 3D pera se obvykle zapojují do zásuvky. Najděte si tedy vhodné místo, kde nebude problém s perem kreslit tak, aby vám kabel nepřekážel či vás jinak nelimitoval.

Vyzkoušejte si také, jak dlouho trvá nahřátí pera, jak pracovat s filamentem a jeho dávkováním apod.

Pro první výtvory doporučujeme kreslení na papír. To se sice může zdát trochu nudné, obtahování obrazců je však ideální pro to, abyste se naučili, jak rychle lze s perem kreslit, kolik času je potřeba na zatuhnutí a podobně.

Postupně můžete přejít ke slepování těchto plochých obrazců a nakonec přímo k trojrozměrnému modelování s pomocí 3D pera. Nejzkušenější tvůrci dokážou s pomocí 3D pera vytvořit doslova umělecká díla.

3D pero pro kutily

Kromě umělecké tvorby nalezne 3D pero široké uplatnění při různých opravách a zlepšovácích v domácnosti. Můžete tak opravit poškozené předměty či vyrobit chybějící plastové předměty – madla, úchytky, různé součástky, výplně apod. Je však již nutné disponovat určitou znalostí toho, jak 3D pero funguje, abyste byli schopni dosáhnout cíleného výsledku. Vyzkoušejte různé filamenty, nastavení pera a techniky tvorby.

3D pera pro děti

Existují také 3D pera pro nejmenší. Díky tomu může dítě od běžného kreslení na papír postupně přejít k 3D tisku. Kromě toho tato 3D pera přinášejí několik bezpečnostních opatření – pero taví filament nižší teplotou, díky tomu nemůže dojít k popálení a kreslit lze dokonce přímo na kůži. Místo zapojení přímo do elektřiny je pak využito napájení pomocí baterie.