Jste zde

Jak na praní polštářů? A co s paměťovou pěnou

jak na praní polštářů PR Zdroj: Unsplash
Stejně jako povlečení, i polštáře je dobré občas vyprat. Záleží ale na materiálu. Některé se perou lépe, jiné mnohem hůř. Pojďme se podívat, jak se na praní připravit.

12. 5. 2022

Občas je nutné polštář opatrně vyprat. Proč opatrně? Protože se při nešetrném zacházení mohou poničit.

Záleží na výplni

Před praním zjistěte, čím je polštáři naplněný. Každá náplň má jiné požadavky. Nejčastější náplně jsou peří, prachové peří, molitan, syntetika nebo paměťová pěnu. Stejně jako u všech jiných věcí i zde respektujte štítek a pokyny výrobce.

Jak prát péřové polštáře

Praní péřových polštářů je bezpečné, jen nezapomeňte koupit speciální přípravek na peří, který peří neodmastí. Pračku nastavte na praní lůžkovin či na jemný program. Otáčky a teplota by měla být nejnižší.

Péřový polštář po vyprání hned vyndejte, opatrně načechrejte a zbavte hrudek. Nesušte na přímém slunci. Pokud chcete použít sušičku, nastavte ji na nejšetrnější program a dovnitř vhoďte dva čisté tenisáky. Díky nim se peří znova rovnoměrně načechrá.

Jak prát syntetické materiály

O mnoho jednodušší je praní syntetických materiálu. Stačí klasický prášek, teplota 60 °C a krátké ždímání. K sušení se opět nejvíc hodí vzduch nebo sušičku nastavená na nízké teploty.

Měli byste prát polštář z paměťové pěny? Spíš ne

Možná vás lehce zklameme, ale paměťová pěna je na praní víceméně nevhodná. Někteří výrobci to dokonce zakazují, protože moc dobře vědí, že ne vždy se to povede.

Pokud ale polštář dostal zabrat a není v záruce, zkuste ho šetrně přeprat v ruce. Nikdy ho nedávejte do pračky - extrémně saje a hrozně těžko a dlouho se sušší. Navíc se po vyndání snadno rozlomí na několik kusů.

Jak na to?

Naplňte vanu teplou vodou, přidejte trochu prášku a promíchejte, aby se rozpustil. Polštář zlehka namočte a opatrně ho ždímejte a masírujte. Zabraňte tomu, aby byl mokrý skrz na skrz. Následně vodu vypusťte a polštář zbavte lehkým ždímáním pod tekoucí vodou veškerých bublinek.

Polštář sušte ve vodorovné poloze nebo na nějaké větší síťce, aby pod ním proudil vzduch. Dávejte pozor, aby se neotlačil. Hodit se také může ručník, do kterého přebytečnou vodu opatrně vtlačíte. Před povléknutím se ujistěte, že je opravdu suchý, aby nezačal plesnivět. Vhodným pomocníkem je větrák, který celý proces urychlí.