Jste zde

Romantický styl bydlení: Prim hrají květiny

Zdroj: tec_estromberg, Flickr.com

Otevřít dveře svého domova a nechat se unést romantickou a zasněnou atmosférou - této myšlence je těžké odolat. Romantický styl bydlení v sobě ale nese svá úskalí. Vyvarujte se jim pomocí našich tipů.

30. 3. 2014

Co přesně znamená bydlení v romantickém stylu, je těžké říct. Pro každého z nás znamená romantika trochu něco jiného. Přesto má ale několik spojujících linek, které nás přenesou například do pařížského interiéru plného květin a něžné nálady.

Barevné rozhraní fandí pastelům. A nemusí to být jenom starorůžová. Najděte si paletu barev, která se skvěle doplňuje a dává přednost jemným tónům. Jak na to? Inspirujte se například v barevném rozložení svateb, která bývají velmi propracovaná.

roman2

Něžné pastelové barvy dodají interiéru na romantice. Zdroj: Karen Highland, Flickr.com

Květiny a květinové vzory hrají prim

Jednotícím prvkem romantických interiérů bývají vzory. Jsou často složitější a vycházejí z rozkvetlých květin. Inspirují se jimi i rámy zrcadel či obrazů nebo vitríny skleníků. V romantických bytech často najdete pastelové tapety se vzory připomínajícími zámecké zdi.

Máte raději jednoduché linie? Vytvořte si domov ve skandinávském stylu

Vpusťte do místnosti přirozené světlo. Roztáhněte závěsy, otevřete okna a nechte pokoj topit se v paprscích. Večer rozsviťe lampy, které vytvoří příjemné přítmí. A nezapomeňte na svíčky. Svícny pořiďte tak, aby doplňovaly pastelovou paletu, a klidně je shromažďujte na více místech spolu.

roman3

Styl bytu doplňují hlavně detaily jako nádobí nebo vzory textilií. Zdroj: Kat Sommers, Flickr.com

Správný materiál vytvoří kouzlo romantiky

Romantické místnosti vévodí polstrovaná křesla, měkké polštáře a hřejivé přehozy. Pohodlí má vždycky přednost. Hrajte si materiály. Použijte například falešnou kožešinu, samet či kašmír, abyste dodali pokoji ten správný šmrnc.

Živé květiny dodají interiéru jiskru. Ať už jde o buket růží, bohatých pivoněk či barevných tulipánů, i zde platí, že čím více, tím lépe. A neopomíjejte ani další detaily. Váza může mít romantický dekor, šálek kávy, který servírujete hostům, může být z vintage porcelánu a stínidlo lampy může mít jemné zdobení.

roman4

Vyřezávané ozdobné detaily se k romantickému stylu velmi hodí. Zdroj: tec_estromberg, Flickr.com

Kdy je romantiky moc

Vyvarujte se však několika chyb při zařizování romantického interiéru! Nesnažte se do pokoje nacpat příliš mnoho věcí. Lapače prachu jsou zaručeným zabijákem každého stylu. Antické sošky z plastu, čtyři obrázky krajiny na jedné zdi, „zaručeně originální“ motta či dečky typu „welcome home“ nejsou romantické - jsou jen zbytečné a výsledný dojem ruší.

Úplně jiný je potom koloniální styl bydlení: Bydlení v koloniálním stylu přenáší tropy do středu Evropy

Pozor na barvy! Opravdu laďte spíš jemně, vyhýbejte se řvavým kombinacím typu černá -  červená - bílá a podobně. Příliš mnoho romantických vzorů také velkou službu neudělá. Vsaďte na jeden výrazný prvek a ostatní utlumte.

 Libí se vám článek o romantickém bydlení a rádi byste se inspirovali dál? Čtěte další články v našem seriálu.

Romantickým stylem to navíc nekončí, do našeho seriálu přibudou i další články. A pokud nechcete, aby vám některý z nich utekl, přidejte se k nám na Facebooku!