Jste zde

Itálie ve vaší kuchyni. Luxusní domácí focaccia vám pohladí chuťové buňky

focaccia na řezu Zdroj: Bigstockphoto
Pokud jste někdy byli v Itálii, určitě jste si v pekařstvích, obchodech nebo na trzích všimli malé pšeničné placky s olivami. Byla to focaccia.

25. 10. 2021

A nemusela být jen s olivami. Ačkoli olivová varianta je nejčastější a nejoblíbenější, setkat se můžete taky s tou s cibulí, salámem, bylinkami, česnekem, chilli vločkami nebo sýrem.

Focaccia má ale jiná poznávací znamení, díky nimž si ji s ničím nespletete – je nadýchaná a má v sobě řezy nebo důlky (aby se v ní netvořily bubliny). Jakmile tuhle dobrotu ochutnáte, už se jí nebudete chtít vzdát. A to i přesto, že jde o naprosto jednoduchou až banální záležitost.

bigstock-focaccia-with-tomatoes-and-oli-424869482.jpg

focaccia s rajčaty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Důlky jsou na focaccie proto, aby se v těstě nedělaly velké bubliny.

Dobrota původně z krbu, která neomrzí

Věřte, nebo ne, focaccia má svůj původ už ve starověku, kdy ho stvořili obyvatelé severního břehu Středozemního moře. Začali mu říkat panis focacius, tedy krbový chléb, protože se tehdy opravdu pekl v krbu. Jakmile byl hotov a stihl trochu vystydnout, lidi si ho namáčeli do olivového oleje a konzumovali.

Focaccia bývala pokrmem pro chudé – skládá se totiž jen z mouky, vody, droždí, soli a olivového oleje, o který ve Středomoří nebyla nouze. Římané focacciu ve své době „přetáhli“ z Itálie i do Francie a Španělska. Ve 20. století se pak dobrota dostala i do Ameriky.

Focaccia snadno a rychle 

Sehnat u nás tuhle dobrotu je pořádný boj, abyste nakonec neskončili s kusem nedobré hmoty. Sázkou takřka na jistotu je proto domácí focaccia, kterou vůbec není složité udělat. 

Co potřebujete (na 2 porce): 500 g hladké mouky, 400 ml vody, ½ kostky droždí, 50 ml olivového oleje a lžíci mořské soli

bigstock-italian-focaccia-bread-390247577.jpg

ochucená focaccia
Zdroj: 
Bigstockphoto
Základní těsto můžete ochutit mnoha různými způsoby.

Jak na to?

  • V míse smíchejte vlažnou vodu s droždím a pak přisypávejte a vmíchávejte mouku, aby vzniklo hladké těsto.
  • Přikryjte těsto utěrkou a dejte ho do tepla vykynout.
  • Pak z něj vypracujte dva bochánky. Z každého udělejte placku.
  • Obě placky polijte olivovým olejem a posypte solí. Tuhle směs na nich pak rozetřete rukama a chvíli počkejte, až se všechno spojí.
  • Předehřejte si troubu na 220 až 250 °C, do obou placek udělejte prstem důlky a pak je pečte 10–15 minut. Nakonec je nechte vychladnout.

Na placky můžete dát už při pečení olivy nebo jiné přísady. Nebojte se experimentovat, tohle těsto je neuvěřitelně vděčné!

Použité zdroje:

  • https://www.cestovinky.cz/clanek/italska-focaccia-se-vam-rozplyne-na-jazyku-na-kterykoli-zpusob
  • http://www.milujivareni.cz/temata/show/clanky/976-focaccia-uzasny-italsky-chleba/ 
     

Související články