Jste zde

Druhy tepelných izolací aneb jak zateplit rodinný dům?

radiátor otopné kolečko Zdroj: Bigstockphoto
Efektivita vytápění, snížení nákladů vynaložených na energie – dvě zásady moderního bydlení. Jak jich docílit a jaké máme na současném trhu možnosti zateplení?

27. 7. 2021

Abychom mohli utrácet za vytápění domu pouze nezbytně nutnou částku, základem je zabránit takzvaným tepelným ztrátám. Právě v této oblasti nám pomohou tepelně-izolační úpravy, díky nimž chráníme svůj dům před únikem tepla nebo (v letních obdobích) před jeho nežádoucími účinky.

mirelon-pro-izolace-12-9-mm-1m.jpg

mirelon izolace
Zdroj: 
topenilevne.cz

Druhy izolačních materiálů

  1. Vláknité – mezi ty patří například skelná vata, keramická vlákna, textilní vlákna nebo třeba čedičová vlákna.
  2. Pěněné – sem řadíme hlavně druhy plastů – polystyren, polyuretan nebo například pěněné sklo či různé typy pryskyřice.
  3. Dřevo – respektive materiály na bázi dřeva jako je dřevotříska, dřevoštěpové materiály, korek, rákos nebo piliny.
  4. Papír – zde se rovněž nejedná o klasický papír, jak jej známe, ale o materiály na bázi papíru, tedy vlnité desky z asfaltového papíru, nebo drcený starý papír.
  5. Speciální materiály – nejedná se o speciální nové technologie, ale o méně často využívané materiály. Mezi speciální materiály patří bavlna nebo třeba ovčí vlna.

lipovica-ekonomik-285-16-cl_2.jpg

radiátor lipovica
Zdroj: 
topenilevne.cz

Trubky a okna

Nesmíme zapomenout ani na potrubí, kde mohou rovněž tepelné ztráty vznikat. V tomto případě je nezbytná tepelná izolace zejména vodovodních trubek, k nimž jsou připojeny například deskové radiátory, žebrový radiátor nebo jiné typy otopných těles.

Pokud chcete investovat do zateplení domu, je potřeba myslet i na okna. Pokud máte starší dům, kde jsou klasická skleněná okna, která netěsní, neváhejte a vyměňte je za plastová. Výměnou starých oken za nová ušetříte 25 až 40 % tepla!