Jste zde

Dovolené jsou v plném proudu a bytoví zloději mají pré. Zastaví je bezpečnostní rolety?

Zdroj: almma.cz

Pravidelně každý rok se v období letních prázdnin zvyšují počty krádeží v bytech i domech. Není divu, majitelé jsou na dovolené, zloději mají volné pole působnosti a na vloupání se tak mnohdy přijde až po několika dnech. Víte, jak se chránit?

9. 7. 2013

Dlouhodobý trend mluví o tom, že počet vloupání do bytů meziročně lehce klesá. Naopak ale narůstají počty vloupání do rodinných domů. Platí, že jen v Praze dojde každý den k pěti vloupáním, v létě jich pak je mnohem více.

Nejčastěji se do hledáčku zlodějů logicky dostávají domy v okrajových a méně frekventovaných částech obcí, dále si zloději tipují objekty, u kterých na první pohled není patrné žádné mechanické ani jiné zabezpečení. Platí tedy, že už přítomnost běžných mechanických prvků, které ztěžují vstup do objektu, výrazně snižuje riziko vloupání.

Nejzranitelnější místo domu? Okno!

Dlouhodobý trend pak hovoří o tom, že nejrizikovějším a nejzranitelnějším místem, kudy do domu vniká nejvíce pachatelů, jsou okna. Zloděj jednoduše poškodí okenní rám, případně rozbije sklo a cesta dovnitř už je de facto volná.

Věděli jste, že Venkovní rolety nechrání jen před sluncem. Můžete s nimi výrazně ušetřit za energie!

Dá se proti vloupání účinně bránit? Rozhodně ano. Preventivních opatření – ať už v podobě mechanických nebo elektronických zabezpečovacích prvků – je spousta. My se zaměříme na venkovní rolety, na bezpečnostníprvek, který je méně obvyklý, ale rozhodně obrovsky účinný.

almma-rolety-2-2

S bezpečnostními roletami si zloděj neporadí, navíc při pokusu o jejich překonání nadělá spoustu hluku. Zdroj: almma.cz

Bezpečnostní roletu laik na první pohled od klasické venkovní rolety nerozezná. Nicméně bezpečnostní roleta je vyrobená z obzvlášť pevných materiálů a odolá téměř jakémukoli ataku. To, že máte čest s bezpečnostními roletami, poznáte podle váhy, proto se k jejich pohybu používá elektromotor.

Roleta bývá nepřekonatelnou překážkou

Ze zkušeností policie vyplývá, že si s bezpečnostní roletou méně zkušený zloděj neporadí vůbec, zloději-profíkovi pak vniknutí do domu trvá nepoměrně delší dobu, než v případě, kdy okna roletou chráněna nejsou. Navíc při svém počínání nadělá obrovský hluk – který ho buď odradí, nebo zalarmuje sousedy v okolí. Ostatně veliký hluk je typický pro všechny druhy rolet, se kterými se nestandardně manipuluje.

almma-rolety-2-1

Počet vykradených domů v létě narůstá. Myslete na to, než odjedete na dovolenou. Zdroj: almma.cz

Pořízení bezpečnostní rolety něco stojí a její instalaci byste rozhodně měli svěřit odborné firmě. Rolety jsou vyráběny na míru, s přesností na milimetry a správně je nainstalovat zvládne jen odborník.

Roleta může ladit s fasádou

Bát se člověk nemusí ani toho, že instalace bezpečnostních rolet naruší estetiku domu. Bezpečnostní rolety se dnes totiž nevyrábějí jen v klasickém barevném provedení, které ze všeho nejvíce připomíná barvu hliníku, ale v desítkách vzhledových variant, včetně těch, které imitují některé druhy dřeva. Podobu bezpečnostní rolety tak můžete sladit se vzhledem domu.

Alternativou bezpečnostních rolet potom je potom automatický systém, který spouští a vysouvá i běžné rolety v době nepřítomnosti všech členů rodiny. Prostě nastavíte, kdy mají jít rolety večer dolů a kdy se ráno zasunou. Dům tak na první dojem nepůsobí opuštěným dojmem – a i to je významný preventivní prvek.