Jste zde

Domácí pracovna (1.) – jaká jsou základní pravidla, aby se v ní dobře pracovalo?

Zdroj: Unsplash, Public Domain CC0

Už žádný přeplněný a rušný open-office, ale vlastní pracovna. Pěkně doma, v klidu. Láká vás mít pracovnu doma? Pak vězte, že má jak své výhody, tak nevýhody. A abyste se v ní cítili opravdu dobře, měla by splňovat pár základních pravidel.

13. 6. 2014

Účetní, textař, právník, programátor… tihle všichni a zástupci mnoha dalších povolání si mohou dopřát luxus práce z domova. Což samozřejmě znamená mít doma vytvořený minimálně pracovní kout, v tom lepším případě pak pracovnu.

Domácí pracovna pro ně pak znamená, že jsou alespoň částečně svými vlastními pány, že ušetří čas a peníze za cestování do práce, že svou pracovní dobu mohou přizpůsobovat chodu domácnosti. Jenže…

Pozor na to, ať nejste pořád v práci

Domácí pracovna zároveň znamená i to, že vlastně budete pořád „v práci“, že vás bude velmi často někdo rozptylovat a že se vám bude jen velmi těžko oddělovat pracovní život od života soukromého. 

Jak se těchto problémů vyvarovat? Pracovnu byste měli mít řešenou tak, aby byla snadno a jasně oddělitelná od zbytku bytu. Ideálně v samostatné místnosti, kterou „po práci“ zavřete, uzavíratelná, nebo minimálně vybavená takovým nábytkem, do kterého snadno ukryjete všechny pracovní dokumenty.

Dodržovat byste také měli jasný časový harmonogram – ráno si říci, do kolika budete pracovat, večer zase, v kolik ráno k práci zasednete. A v neposlední řadě by vaše pracovna měla splňovat základní kritéria a požadavky na ergonomii nábytku, osvětlení, větrání nebo funkčnost. Víte jako to jsou?

Základní ergonomie pracovního místa

Správně sedět, monitor sledovat pod správným úhlem, mít dostatek prostoru – toto a ještě spousta dalších parametrů zajišťuje, že se při práci budete cítit pohodlně, budete mít dobrou pracovní výkonnost a hlavně – že si při ní nebudete ničit zdraví.

Pro pracovní plochu platí, že by měla být ve výšce zhruba 75 centimetrů, absolutní minimum pro její rozměry je potom 80 centimetrů hloubky a 120 centimetrů šířky. Obrazovku počítače byste od očí měli mít ve vzdálenosti minimálně půl metru, optimálních je 70 centimetrů.

Jak umístit počítač?

Monitor byste měli mít v takové úrovni, aby byl jeho horní okraj jen těsně pod úrovní vašeho přímého pohledu. Pokud bude výrazně výš, nebo naopak níž, bude vás bolet z přílišného zaklonění, nebo naopak sklonění hlava.

domaci-pracovna1-1

Všechno špatně! Takto by domácí pracovna rozhodně neměla vypadat. Zdroj: Tachymètre, Wikimedia Commons

Klávesnice by s monitorem měla být v jedné přímce. V žádném případě by její umístění nemělo být takové, že se budete za monitorem natáčet – šlo by opět o velkou zátěž pro krční páteř a záda. Zároveň by vedle klávesnice měl být dostatečný prostor pro položení dokumentů. Klávesnice by pak měla být umístěná tak, aby ruce při pohybu po ní svíraly v lokti pravý úhel.

Teplota? Spíše nižší

Věděli jste, že teplota v místnosti má výrazný vliv na pracovní výkon? V zimním období se doporučuje držet teplotu v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia, v létě by pak neměla přesáhnout 26 stupňů. Každý stupínek navíc pak totiž znamená snížení pracovního výkonu až o desítky procent!

domaci-pracovna1-3

Pro dobrý pracovní výkon rozhodně nestačí rozložit počítač u jídelního stolu. Zdroj: Unsplash, Public Domain CC0

Osvětlení je velmi důležité

V pracovně, případně v pracovním koutě byste měli správně nakombinovat přímé osvětlení s nepřímým i přirozené s umělým. S tím vám nejlépe poradí odborník, kterého často najdete v osobě bytového designéra, pro začátek ale stačí řídit se několika základními radami:

  • přirozené světlo na pracovní plochu by v případě, že jste levák, mělo dopadat z pravé strany, v případě, že jste pravák, ze strany levé
  • monitor by nikdy neměl být umístěný proti oknu. Velký kontrast, který vznikne, totiž rychle unavuje oči
  • na monitor počítače by také nemělo dopadat přímé světlo a neměly by se na něm objevit odlesky – i to totiž snižuje pracovní výkon
  • vhodnější do pracovny je teplé žluté světlo, člověk se logicky v takto osvětlené místnosti cítí lépe než v místnosti, kterou osvětlují studené bílé zářivky
domaci-pracovna1-4

Jak správně sedět? Poradí vám toto schéma. Zdroj: Berkeley Lab, Public domain image

Tento článek je první z minisérie o domácích pracovnách. Nechcete, aby vám utekl další? Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte novinky a nové články!

Doufám, že do dalších dílů zahrnete i sit-stand pracoviště a pracoviště pro chůzi při práci, ať je to z hlediska ergonomie a hlavně zdraví kompletní. Věci které popisuje první důl jsou jistě důležité, ale u práce na PC není nutné pouze sedět, ale i střídat stání a sezení, nebo chůzi a sezení. Na webu je k dohledání i online kalkulačka, která k výšce postavy navrhne správnou výšku sedáku, stolu, monitoru a umí to i pro stání.
Sezením (možná i špatným) jsem si kdysi oddělal páteř, dneska na jednom pracovišti při práci stojím (bohužel tam zatím nemám sit-stand držák, takže celý den což není ideální) a na druhém provozuji chůzi při práci, kterou střídám po půlhodině se sezením. Záda se mi zázračně spravila, takže vím o čem mluvím.