Jste zde

Dilema vysokoškoláků: Jít na kolej, nebo sehnat privát?

Zdroj: suz.cvut.cz

Nový akademický rok se blíží a s ním i okamžik volby pro spoustu vysokoškoláků. Zažádat si o kolej, nebo shánět privát? Obojí má svá pro a proti, pojďme se na ně podívat.

31. 7. 2012

V Česku je asi 397 tisíc vysokoškoláků, dvakrát tolik než v roce 2001 – kapacita kolejí ale takovým tempem neroste. Šanci uspět se žádostí o kolejní ubytování tak má jen minimum studentů. Ani získání místa na koleji ale nemusí být výhra. Mnohde na studenty totiž čeká nábytek, který pamatuje ještě minulý režim, nepříjemný personál kolejí nebo třeba švábi a štěnice.

Kolej versus privát: Kvalita

Ano, v Česku sice existují i luxusní koleje, ale jsou to spíše výjimky z pravidla. Asi nejlépe jsou na tom studenti liberecké university. Její koleje Harcov totiž prošly před Mistrovstvím světa v klasickém lyžování kompletní rekonstrukcí a studenti si tak dnes užívají na českých kolejích nebývalého luxusu.

koleje5

I na koleji je možné bydlet kvalitně - důkazem jsou zrekonstruované koleje Harcov - nicméně peníze do nich natekly ne kvůli studentům, ale kvůli sportovcům, kteří zde bydleli během MS 2009 v klasickém lyžování. Zdroj: tydenvlk.cz

Mezi lepší koleje patří i královehradecká Palachova kolej, kolej Klíše v Ústí nad Labem nebo kolej Volha v Praze na Jižním Městě. Ve výberu je ještě zmodernizovaná kolej Hostivař – ty nejlepší pokoje tady ale dávají zahraničním studentům a navíc se v posledních měsících i z této koleje ozývají nespokojené hlasy poukazující na špínu, zastaralé vybavení a nepříjemný personál.

Ostatní koleje příliš luxusu nenabízejí. Ač se správy kolejí na webových stránkách rády chlubí zmodernizovanými pokoji, na které lákají prváky, těch je pouhá hrstka. Vybavení pak obvykle bývá nemoderní, často nefunkční a jak se mnohohlasně ozývá z vedení kolejí na opravy a výměny nejsou peníze.

Bydlení na privátě tak oproti bydlení na koleji bývá mnohem luxusnější – co se vybavení týká. Místo společných umýváren a kuchyní s nefunkčním vybavením je k dispozici vlastní sociální zařízení, na které člověk ráno nemusí stát frontu, postel na pokoji nejspíš nebude proležená a dveře od skříňky vám nezůstanou v ruce.

koleje2

Tohle není výlet k nepřizpůsobivým, ale pohled do útrob Švehlovy koleje v Praze. Zdroj: svehlovka.webpark.cz

Kolej versus privát: Cena

Cena ubytování se samozřejmě odvíjí od toho, co chcete – ať už od koleje, nebo od privátu. Garsonku je možné v Praze pořídit zhruba od sedmi tisíc korun, v jiných městech samozřejmě levněji. vnější variantou je i bydlení ve více lidech ve společném bytě. Pak je možné srazit náklady za ubytování na privátě i na 2500 korun, tedy na hodnotu, za kterou se obvykle pořizuje kolej. Cena/výkon je ale většinou neporovnatelná.

V Praze si za koleje nejvyšší částky účtuje Universita Karlova. Za dvoulůžkový pokoj bez sociálního zařízení na koleji Arnošta z Pardubic zaplatíte 156 korun za noc – pravda jde o budovu v samotném centru města, pět minut od Václavského náměstí, ale opravdu odpovídá cena kvalitě?

koleje3

Další z pohledů do útrob Švehlovy koleje - tentokrát chodba ve staré části. Zdroj: svehlovka.webpark.cz

Poměrně slušné bydlení ve dvou, tentokrát už na buňce s vlastní koupelnou, toaletou a kuchyňkou, nabízí kolej 17. listopadu – za zhruba 112 korun za noc. Cena se pak ještě o trochu snižuje, pokud uzavřete smlouvu i na bydlení během prázdnin. Jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením na Kajetánce pak vyjde na 135 korun. Pokud chcete ušetřit, pak universita nabízí bydlení ve čtyřlůžkovém pokoji bez sociálního zařízení na Švehlově koleji za 61 korun za noc.

Cenově příznivější pro studenty je potom bydlení na kolejích VŠE. Vybrat si člověk může z komplexu kolejí na Jarově, z menší „rodinné“ Rooseweltovy koleje v Holešovicích nebo z kolejí Blanice a Vltava na Jižním městě. Za dvoulůžkový pokoj na Jarově člověk zaplatí 85 korun za noc, 88 korun stojí stejný pokoj  na Jižním městě, okolo stokoruny zaplatíte na koleji v Holešovicích. Jednolůžkové pokoje pak vyjdou na částku okolo 110 korun za noc.

Největším ubytovacím komplexem pro vysokoškoláky v Praze jsou potom koleje na Strahově, které spravuje ČVUT. I když výraz „spravuje“ je možná příliš nadnesený, protože kdo měl někdy tu čest ve strahovských pokojících pobývat, ví, že tady se luxusu (až na zrekonstruovaný blok číslo osm, kde se ale platí i podstatně vyšší nájemné) nedočká.

koleje4

Bydlet na strahovském bloku 10 je prý jen pro silné nátury - na druhou stranu tady člověk může ušetřit za ubytování. Noc za 37 korun? Nekupte to! Zdroj: cvut.cz

Klasický strahovský pokojík se šířkou 235 centimetrů člověka vyjde na 79 korun za noc. Levnější jsou potom pokoje v suterénu (když si nepotrpíte na světlo :) ). Pro ty nejodvážnější je potom možnost ubytovat se v suterénu bloku 10, který je co do kvality asi nejblíž  totálnímu rozkladu. Tady vyjde noc jen na 37 korun.

ČVUT má samozřejmě i další ubytovací kapacity, například koleje v Bubenči, Dejvickou kolej, koleje v Podolí, Hlávkovu kolej a další. Ty vycházejí cenově zhruba podobně jako bydlení na VŠE.

Kolej versus privát: Další výhody a nevýhody

Na privátě odpadne dohadování se s nepříjemným personálem kolejí  - studenti bydlící na 17. listopadu mohou vyprávět o paní Povolné, která byla všechno, jen ne povolná a příjemná. Naopak tu ale přibývá povinností, složenky, odečty energií, vaření, nákupy, praní, žehlení… Osamostatnění je tady mnohem důkladnější než na koleji.

kolej6

Taklhe luxusně se bydlí na Rooseweltově koleji, kterou spravuje VŠE. Příznivé jsou tady i ceny za ubytování. Zdroj: washan.rajce.idnes.cz

Nevýhodou privátu pak může být i absence spolužáků a spousty dalších spolubydlících. Kdo bydlel na „Jižáku“ určitě zažil nejednu spontánní chodbovici, na Kajetánce se zase ubytovávají budoucí lékaři, 17. listopad patří matematikům a fyzikům… rozdělení kolejí podle oborů už sice není tak striktní, jako bývalo, ale i tak na koleji člověk potká spoustu nových známých a kamarádů.

Kolej versus privát: Konečné rozřešení

Jednodušší vstup do vysokoškolských studií nabízí spíše bydlení na koleji – jak z pohledu jednoduššího zařizování, tak z pohledu většího počtu „spolubojovníků“ na školní frontě. V dalších letech je nicméně lepší volbou privát – člověk se na něm stoprocentně osamostatní, má větší míru soukromí a už nepřijde o první kontakty s novými spolužáky.

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte, co je nového ve světě bydlení!