Jste zde

Časté chyby při řešení osvětlení: Špatné rozmístění i zbytečná tma

led osvětlení kuchyně Zdroj: www.e-light.cz
Je to paradox. Dlouhé hodiny řešíme dekor kuchyňské linky, barvu stěn v ložnici nebo třeba potah na nové sedačce. Ale osvětlení? To často neřešíme vůbec. Koupíme první lustr, který se nám líbí, a máme hotovo. Přitom právě osvětlení dokáže divy.

15. 3. 2023

Správné rozmístění, intenzita, ale i barva světel – právě to rozhoduje o tom, jestli se večer těšíme na to, až se zavrtáme do teplé deky, otevřeme knížku a necháme se ukolébat ke spánku, nebo jestli si ve vlastní ložnici připadáme jako v cizím a neosobním prostředí. 

Mrkněte se společně s námi na nejčastější chyby a prohřešky, kterých se na osvětlení interiéru a de facto i na sobě dopouštíme. A jak je napravit.

1.png

lištové osvětlení obývací stěny
Zdroj: 
www.e-light.cz
Správně zvolené osvětlení pomůže zdůraznit to, co chcete, a naopak potlačit to, co nechcete zdůrazňovat.

Na prvním místě funkčnost, až poté design

Nabídka svítidel je dneska extrémně široká, takže v designu pravděpodobně na nějaké velké kompromisy ani nedojde. I přesto ale: Při výběru upřednostněte funkčnost svítidla před jeho designem.

1.    Osvětlení přizpůsobíme nevhodně nachystané elektroinstalaci

Vy sice máte v hlavě jasnou představu, jak by mělo vysvětlení ve vašem novém bydlení vypadat, ale… svoji představu měli i stavaři. Připravená elektroinstalace tak nectí logiku ovládání, předpokládanou dispozici místnosti, k dispozici máte často jediný vývod pro napájení

Mnoho lidí v takovou chvíli svoje sny vzdá a osvětlení místnosti přizpůsobí elektroinstalaci. Což je škoda. Zvláště v okamžiku, kdy jsou na trhu k mání lištová svítidla, která vám – navzdory nedokonale nachystané elektroinstalaci – umožní nakonfigurovat si osvětlení přesně tak, jak potřebujete.

Rozmístění svítidel v napájecí liště navíc můžete měnit společně s každou změnou v místnosti. Nikdy si tak nebudete sami sobě stínit nebo se topit v neosvětleném koutě. 

2.    Světla umisťujeme nesprávně

S prvním bodem úzce souvisí i bod druhý: Už při návrhu osvětlení mějte jasno v rozvržení místnosti. Kde budete společně jíst, kde plánujete pracovní kout, jak bude orientovaná kuchyňská linka a všechny pracovní plochy v kuchyni.

2.png

osvětlení v lištách
Zdroj: 
www.e-light.cz
Díky osvětlení v lištách můžete světelnými zdroji manipulovat tak, jak právě potřebujete.

Kombinujte centrální osvětlení s dalšími typy: S bodovkami, lampami, LED pásky. Hrajte si s přímými i nepřímými zdroji světla. Díky tomu pak můžete jít osvětlením místnosti naproti (téměř) jakékoli místnosti: Velký centrální lustr rozsvítíte v obývacím pokoji, když dorazí návštěva, lampičku při chvilce s knížkou a LED podsvícení, když sledujete televizi. 

Pozor, kam umisťujete vypínače!

Pro umístění vypínačů existují doporučení a normy: Vypínač by měl být ve výšce kliky od dveří (obvykle 105 cm nad podlahou) a zároveň vzdálený 10 až 30 centimetrů od dveřního otvoru. ALE: Pokud víte, že právě v těch místech bude stát velká skříň, nebojte se tenhle úzus porušit a vymyslet jiné řešení. Nebo snad chcete pokaždé šátrat za skříní?

3.    Svítíme málo a topíme se v přítmí

Každá místnost a dokonce i ty nejčastější činnosti, které doma provozujeme, mají doporučení (a některé dokonce i státní normy) k intenzitě osvětlení. Ta se udává v luxech (lx) a jen pro porovnání: Intenzita osvětlení při zatažené obloze je venku zhruba 1000 lx.

A jak je to tedy s doporučením pro intenzitu umělého osvětlení? V kuchyni, ložnici, na toaletě a v koupelně se doporučená hodnota centrálního světla pohybuje okolo 100 lx. Pro obývací pokoj, jídelní kout a předsíň je to potom 150 lx. 

3.png

doplňkové osvětlení v ložnici
Zdroj: 
www.e-light.cz
Osvětlení není jen o centrálním světle, ale také o doplňkových zdrojích - ať už v podobě lišt, bodovek nebo LED pásků.

Hlavní světelné zdroje byste ale měli doplnit ještě o místní osvětlení, a to podle činností, která se v konkrétních částech místnosti odehrávají. Přímé osvětlení nad jídelním stolem by tak mělo mít intenzitu  200 až 300 lx. Plochy a prostory, kde se věnujete přípravě jídla, čtení, psaní, studiu nebo jednodušším ručním pracem by neměly mít intenzitu menší než 300 lx. A opravdu jemné ruční práce nebo modelářství potřebuje světelný zdroj s intenzitou až 750 lx.

4.    Volíme nevhodnou barevnou teplotu

Čím více Kelvinů světelný zdroj má, tím je jeho barevná teplota nižší a světlo je studenější. Což nemusí být nutně špatně, pokud se chcete soustředit na práci a být maximálně bdělí. Pro odpočinek a relaxaci se ale naopak hodí světlo teplé, ideálně takové, které obsahuje jen minimum, nebo žádnou modrou složku.

Obecně platí, že v obývacím pokoji, kuchyni neuděláte chybu se světelným zdrojem v neutrální bílé. Studená bílá je vhodná pro pracovnu a teplá bílá pak pro ložnici. Moderní alternativou je smart osvětlení, které umožňuje barevnou teplotu měnit (klidně i během dne) podle vašich potřeb.

5.    Ignorujeme nové trendy a vychytávky

Zdají se vám všechny předchozí body příliš složité na realizaci? Není důvod. S mnohým z výše uvedeného vám pomohou právě smart systémy osvětlení a moderní technologie.

Protože osvětlení dnes opravdu není synonymem pro neúspornou žárovku, nevzhledný plastový lustr a jediný vypínač na zdi, ale pro účelný, praktický a zároveň i designový systém, který výrazně zvýší kvalitu vašeho života.

Související články