Jste zde

Bydlení v industriálním stylu: Přiznejte konstrukce a původní materiály

šedý industriální interiér Zdroj: Shutterstock
Bývalé továrny, staré pivovary, haly, kde dříve od rána do večera klapaly stroje… právě tady vznikají nové luxusní byty, které mají naprosto unikátní atmosféru.

5. 8. 2023

Industriální styl – to je bydlení v luxusních loftových bytech, které vznikly v původních průmyslových objektech, z nichž žádný už neslouží svému původnímu účelu. V posledních letech je u nás právě tento styl bydlení stále populárnější.

Bydlení ve staré továrně? Proč ne!

Vznikají tak originální prostory pro život, kde je díky vysokým stropům možné vestavět třeba několik otevřených pater a byt přesto zůstává jedním velkým a prosvětleným prostorem s neskrývanými konstrukčními prvky, jako jsou ocelové nosníky, trámy a cihly.

shutterstock_2235196275.jpg

industriální interiér s cihlami
Zdroj: 
Shutterstock
Pro industriální styl jsou typické přiznané konstrukce a materiály, včetně cihel.

Ke každému bytu, který vznikl v podobném prostoru, potom neodmyslitelně patří i nábytek. Ten zajišťuje nejen funkčnost bytu, ale podtrhuje i celkový designový záměr obytného prostoru.

Inspirace v dopravních stavbách

V případě loftových bytů jde o takzvaný „industriální nábytek“, který je obvykle inspirovaný architektonickými prvky průmyslových a dopravních staveb. Designéři dokonce využívají původní konstrukční prvky, materiály a technologie.

shutterstock_594183515.jpg

solitér v industriálním stylu
Zdroj: 
Shutterstock
V industriálním stylu se nebojte vsadit na výrazné solitéry.

shutterstock_372291631.jpg

nábytek v industriálním stylu
Zdroj: 
Shutterstock
Nábytku v industriálním stylu nemusí být příliš. Obvykle ale bývá výrazný a nepřehlédnutelný.

Zpravidla se to projeví i na celkové hmotnosti nábytku, který nepřestěhujete při nedělním úklidu bez stěhovací služby, ale rozhodně dodá bytu naprosto originální a netradiční styl.

Velké oblibě se tento nábytkový styl těší hlavně ve Spojených státech, ale i v České republice už dnes existují designová studia, která vám pomohou s realizací originálního interiéru.

Mimo to může nábytek v industriálním stylu jako solitér oživit interiér i v okamžiku, kdy zrovna nebydlíte ve staré továrně.

Autorkou tohoto článku je Lucie Kohoutková, která je fanynkou a propagátorkou industriálního stylu v České republice.