Jste zde

Black Friday se blíží: Jak při nákupech opravdu ušetřit?

Black Friday Zdroj: Pexels
V dnešní době už Black Friday nemusíme nejspíš představovat – většina obchodních gigantů to spolehlivě udělala za nás. Tento slevový svátek každoročně odstartovává vánoční nákupní sezónu a umožňuje zákazníkům získat prémiové zboží za zlomek ceny.

23. 11. 2021

A letos tomu nebude jinak! Už tento pátek – tedy 26. listopadu – obchody odstartují své gigantické slevy, které vám mohou usnadnit nákupy vánočních dárků, potravin i vybavení do bytu či na zahradu. Jenže pokud nenakupujete obezřetně, výsledek může být kontraproduktivní. 

Prezentované slevy sice obvykle vypadají opravdu výhodně, avšak realita může být docela jiná. Jak se vyhnout nevýhodným nákupům? Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou utratit co možná nejméně!

Nikdy nespoléhejte jen na jeden obchod

Máte svůj oblíbený obchod, kam se pravidelně vracíte? Kdykoliv během roku se vám to může vyplatit, ale během Black Friday je situace zcela odlišná. Můžete být spokojeni s rychlostí vyřízení objednávky i dopravou, ale to vám nejnižší cenu nezaručí.

Proto si během Black Friday vždy projděte také nabídky konkurence. Většina oblíbených obchodníků v tomto období vydává speciální letáky, ve kterých prezentuje ty nejzajímavější slevy.

Portál Kimbino, který sdružuje akční letáky všech českých obchodů, dokonce připravil speciální sekci Black Friday, kde najdete všechny nabídky, které jsou s touto akcí spojené. Můžete si je vyfiltrovat podle požadované kategorie zboží, díky čemuž snadno najdete všechny dostupné slevy na produkty, které právě hledáte.

Jednotlivé nabídky si pak snadno porovnáte a uděláte si přehled o tom, ve kterém obchodě se vám podaří utratit nejméně.

Vyhledávejte původní ceny

Nejenže díky porovnávání cen produktů utratíte méně, ale také odhalíte falešné slevy. Jedná se o praktiku, která se v době Black Friday v obchodech běžně využívá. Cíl je přitom všude stejný – vyprodat sklad a získat při tom co možná nejvyšší marži.

Proto se prodejci často nestydí u produktů uvádět slevy, které přesahují 50 %, 60 % nebo dokonce i 70 %. Na tom by pochopitelně nebylo nic špatného, pokud by to byla pravda. Často však cena po slevě reálně není o tolik nižší než ta původní.

Obvykle tohoto efektu dosahují takovým způsobem, že k určení procentuálního rozdílu použijí slevu při uvedení produktu na trh. Jestliže se začal prodávat před rokem nebo i delší dobou, aktuální cena může být třeba i poloviční – a proto u produktu uvidíte „-50 %“.

Když si však daný produkt vyhledáte prostřednictvím cenových srovnávačů, jako je například Heureka.cz, snadno odhalíte, s jakou cenovkou se běžně prodává a zda je uvedená sleva opravdu tak razantní.

Zkrátka a dobře – Black Friday slevy mohou být skutečně zajímavé, jen je člověk musí umět poznat. Věříme, že vám naše tipy pomohou tento nákupní svátek využít ve svůj prospěch a pořídit sobě i svým blízkým kvalitní zboží za férovou cenu. Přejeme vám úspěšné nákupy!