Jste zde

Bezpečná práce na zahradě: důležitá je i kondice vašeho nářadí

Zdroj: bigstockphoto.com
Jaro je tady v celé své kráse, a vy, pokud jste ještě nezačali, se určitě brzy pustíte do práce na zahradě. Při každé takové činnosti je třeba dbát na bezpečnost, kterou můžete zajistit jak vlastní opatrností, tak péčí o své nářadí.

27. 4. 2020

Na nejrůznější činnosti na vzduchu, které se můžou stát příjemnou psychickou relaxací, se těší spousta kutilů a majitelů rodinných domů se zahradou. Aby ale dřív nebo později nedošlo k nehodě, ba dokonce neštěstí, je třeba dodržovat aspoň základní pravidla. Abyste po nich nemuseli dlouze pátrat, sepsali jsme je pro vás.

Nepodceňujte ochranné oděvy

Je sice hezké pobíhat po zahradě v tričku a kraťasech, ale pokud jdete pracovat, raději zvolte vhodnější oblečení a ochranné pomůcky. Nejde jen o slunce a možné spálení pokožky, ale samozřejmě i o případnou manipulaci s chemikáliemi (doporučujeme rukavice, dlouhé rukávy a nohavice) nebo třeba úkony s motorizovanými pomocníky – například při sekání trávy určitě mějte ochranné brýle nebo štít, vyšší boty a dlouhé kalhoty.

Věnujte pozornost výbavě

Než začnete s čímkoli manipulovat, podívejte se, jaký „vzkaz“ vám nechal výrobce na konkrétních předmětech a látkách. Vždycky, zvlášť s chemikáliemi, postupujte naprosto přesně podle návodu. Pokud nejste zkušený chemik, pravděpodobně si ani neumíte představit nedozírné následky, které by mělo nevhodné zacházení s konkrétními látkami. 

Každý zahradník se vsází na nářadí, které mu usnadňuje spoustu činností. Abyste se na něj mohli vždycky spolehnout, udržujte ho v čistotě a starejte se o to, aby skutečně fungovalo, jak má. Složitější nástroje nechte před sezónou zkontrolovat, jestli jste to neudělali na konci sezóny předchozí.

Některým nehodám můžete předejít i vhodným výběrem nářadí v prověřeném obchodě nebo e-shopu, kde nejenže nabízejí zboží, ale taky vám přes chat, e-mail nebo telefon rádi pomůžou s výběrem, ať už jde o výběr vrtačky, nebo o zjišťování informací o tom, jak vybrat sekyrku.

Odpočinek je základ bezpečnosti

Práce na zahradě může být duševní relax, ale fyzicky může dát jednomu pěkně zabrat. Proto nezapomeňte pravidelně a dostatečně odpočívat. Unavení totiž děláme naprosto zbytečné chyby, jejichž následky opravdu nestojí za to.