Jste zde

Ani v horkých letních dnech nepodceňujte význam zdravého spánku. Jak na to?

Zdroj: iStock

V posledních dnech nás sužují nesnesitelná vedra, padají až třicetileté teplotní rekordy. Přes den se dokážeme bránit ochlazením v bazénu, zmrzlinovými výrobky či výkonnou klimatizací, ale obtížnější je to v noci. Co s tím?

5. 8. 2013

Rtuť teploměru často neklesne pod 24°C, při které nemá lidský organismus šanci se sám od sebe ochladit, a to se, bohužel, odráží i na kvalitě našeho spánku.

Nespavost může vést až k vážným poruchám

Význam zdravého spánku není dobré podceňovat, protože je velmi důležitý. V horkých letních dnech, kdy nás vysoká teplota nadměrně unavuje, je dostatečný odpočinek obzvláště potřebný. Během spánku totiž dochází k celkové regeneraci organismu, uvolňují se svaly, zvyšuje se produkce růstového hormonu, který dokáže spalovat tuky, rozšiřují se cévy a aktivují mozkové buňky.

Špatný spánek může časem vést až k chronické nespavosti. Nechceme Vás strašit, ale problémy se spaním stojí za vznikem mnohých vážných poruch spánku.  Syndrom explodující hlavy, syndrom náhlého úmrtí během spánku, sexsomnie či smrtelná rodinná nespavost jsou sice poruchy spánku zvláštní, ale nebezpečné. Co tedy dělat, abychom se i v letních nocích dobře vyspali?

matrace-tropico-1

Usnout v horku je někdy nadlidský výkon. Zdroj: iStock

Podstatná je spánková hygiena, upravená pro letní podmínky

Pro zdravý spánek a maximální odpočinek během tropických nocí je nezbytné to, co v ostatních dnech – dodržovat základní pravidla spánkové hygieny. I když je důležité dodržovat pitný režim, nepijte těsně před spaním, zbytečně tím zatěžujete svoje ledviny. To platí i o alkoholu. I když posezení s přáteli u sklenky vychlazeného vína či piva láká ke zvýšené konzumaci alkoholických nápojů, odolejte, jestliže se chcete dobře vyspat.

Nekuřte a nepijte kávu alespoň 3 hodiny před spaním, stejně tak i s jídlem, vyvarujte se těžkým, špatně stravitelným pokrmům. Pro tropické dny doporučují lékaři zvýšenou konzumaci mléčných výrobků, drůbežího masa, ryb, ořechů a špenátu. Všechny tyto potraviny obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan, která všeobecně přispívá k lepšímu spánku a duševní pohodě, ale hlavně váš organismus ochladí. Nadarmo se nerozrušujte a vyhněte se stresovým situacím.

matrace-tropico-5

Kvalitní spánek je nenahraditelný. Zdroj: iStock

Jak si kdo ustele, tak si i lehne

Když Vám nepomohou výše zmíněná základní pravidla, zaměřte se na místo, na kterém spíte. Už mnohokrát se lidé přesvědčili o pravdivosti tohoto lidového rčení, a platí to i v létě.

Doporučovaná teplota pro ložnici je 18-20°C, což v letních nocích zařídit nedokážeme. Pokud bude pro vás i tenká přikrývka stále moc hřejivá, svlečte ji a spěte pouze pod tenkým látkovým povlečením. V přímořských letoviscích byste přece jinou přikrývku ani nehledali.

matrace-tropico-3

Luxusní ložní povlečení Tropico Zdroj: Matracetropico.cz

Nicméně kdybyste spali i nazí, základem pro zdravý a spokojený spánek je vždy dobrá postel s kvalitní matrací a roštem. Sice Vás to bude něco stát, ale čas a finance, které věnujete do jejich pečlivého výběru, se vám určitě vyplatí. Jestliže se vám v těchto horkých dnech nechce obcházet jeden obchod za druhým, využijte užitečného on-line pomocníka - konfigurátora matrací Dr. Sleepa. Najdete ho na internetových stránkách www.drsleep.cz . Po zadání Vašich parametrů a požadavků na matraci získáte tip na konkrétní model matrace. Pak už jen vyberte nejbližšího prodejce a osobně si vyzkoušejte, jak vašim zádům vyhovuje.

matrace-tropico-4

Matrace Calipo, vítěz testu matrací v Lázních Velichovky 2012. Zdroj: Matracetropico.cz