Jste zde

6 vynalézavých způsobů využití piva: Jiných než jeho pití

pivo ve sklenici Zdroj: Frank Luca, unsplash.com
Pivo je jedním z nejstarších nápojů na světě a nejrozšířenějším alkoholickým nápojem na planetě. Není to ale jen výborný alkohol, využít ho můžete i jinak. Je ale samozřejmě otázkou, jestli to nebude škoda…

27. 1. 2023

Celosvětová spotřeba piva činila v roce 2020 přibližně 177,50 milionu kilolitrů, což odpovídá přibližně 280,4 miliardy lahví o objemu 633 ml. Dále se uvádí, že je třetím nejoblíbenějším nápojem. Oblíbenějším než víno a káva, ale za klasickou vodou a čajem zaostává. 

I když je pivo oblíbeným nápojem při sportovních utkáních, u táboráku nebo po dlouhém dni v práci, těch využití nad rámec jeho pití je celá řada. Je to totiž poměrně vychytaný nápoj. Když si odmyslíme použití v domácnosti, na zahradě, nebo třeba v podobě záchranné sítě, zjistíme, že využití pro pivo vydá na poměrně dlouhý seznam.

Až si budete pivo kupovat příště, možná dokonce pocítíte nutkání si koupit jednu basu navíc.

Pro ty z vás, kteří se zamýšlíte nad svými novoročními předsevzetími a snažíte se být zodpovědnější – například že budete méně pít, z kasinových her přesedláte na deskovky, nebo budete zodpovědněji používat sociální sítě, menší změna návyků za to nepochybně stojí, ne?

Přečtěte si, jak se dá pivo využít i jinak než k pití.

Leštění hrnců

Díky tomu, že má pivo vysoký obsah kyselin, jsou pryč doby, kdy jste museli trávit hodiny drhnutím hrnců. Kdysi se zbytky piva z vypitých sudů sbíraly a používaly v pivovarech k leštění měděných kádí.

Až tedy příště najdete na svém oblíbeném hrnci odolnou skvrnu, nechte ho cca 10 minut namočený v pivní lázni a pak povrch jemně vyleštěte jemným hadříkem.

Pivo se hodí každopádně nejen k leštění hrnců a pánví, ale pomůže vyčistit cokoli, co je rezavé nebo si žádá trochu rozleštit! 

Pomozte zahradě růst

Byť je pivo dost silné na to, aby udrželo na uzdě brouky a slimáky, na rostliny účinkuje přesně opačně. Myšlenka používat pivo na rostliny je známá už nějakou dobu, možná stejně dlouho jako pivo samo, ale pro vás to možná bude novinka.

Dá se přidat do kompostu, můžete ho trochu nalít do lahve s rozprašovačem pro opakované použití a nastříkat s ním rostliny, které mohou trpět růstem hub a plísní. Nebo ho třeba nastříkat na hnědé skvrny na trávníku, kde pak působí jako hnojivo a stimuluje růst.

Odstranění skvrn od kávy

Většina z nás ví, jak na odolné skvrny – od octa, vody a jedlé sody až po bílé víno, které platí i na skvrny od červeného vína. Ale věděli jste, že pivo je také účinný, efektivní a trvale udržitelný odstraňovač skvrn? Stačí, když na skvrnu od kávy nakapete pár kapek piva a rozetřete je. Možná to bude chtít pár kol, ale skvrna by měla zcela zmizet.

Domácí pivní lázeň

Pivní koupele si prý dávali už staří Egypťané a Římané v rámci svého zkrášlovacího režimu, aby si udrželi samotově hebkou a hezky vypnutou pokožku, takže tahle móda není žádná novinka.

V Evropě a na dalších kontinentech se dokonce objevily pivní lázně, které lidem nabízejí procedury inspirované pivem, například léčivé koupele, obličejové masky, zábaly a masáže. K vytvoření vlastní pivní lázně doma vám stačí pouze mýdlo na bázi olivového oleje nebo kastilské mýdlo a trocha piva.

Přidáte ho při napouštění vody, upravíte množství ingrediencí podle potřeby a pak šup, jde se relaxovat!

Hašení požáru

Pivo a táborák jdou obvykle ruku v ruce. To je sice super pro ty z nás, kteří rádi popíjejí u ohně, ale šikne se, i když se věci vymknou kontrole. Pivo může pomoct i při hašení požáru, protože je z velké části tvořeno vodou. Trik spočívá v tom, že plechovku nebo láhev nejprve protřepete a pivem pak pokropíte planoucí oheň. Příběhy o použití piva k hašení požárů se dokonce objevily v novinách.

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte po ruce nějakou bezpečnější možnost, například hasicí přístroj, ale nikde nevíte, kdy se vám tenhle tip může hodit.

Vaření s pivem

Probrali jsme si řadu domácích pivních hacků, ale pivo se dá fantasticky využít i při vaření. To, že umí dodat chuť masu, se ví, ale věděli jste, že ho můžete použít i k dušení mořských plodů?

Anebo s ním dodat plnou, zemitou chuť slaným pokrmům, jako jsou chilli, polévka a guláš. Pečivu zase oříškovou chuť s karamelovými tóny. Použít se dá ale snad ve všech kuchařských technikách od pečení, dušení, zapékání, omáček až po marinování, a dokonce i grilování. 

Související články