Jste zde

5 žroutů elektřiny, kteří vás okrádají o peníze. Skoncujte s nimi jednou provždy

žrouti elektřiny Zdroj: Heureka
Zhasínáte ostošest a klasické žárovky jste už dávno vyměnili za úsporné LEDky, ale přesto se vám nedaří snížit své výdaje za elektřinu? Možná vám peníze utíkají na místech, kde byste to vůbec nečekali.

4. 6. 2021

Seznamte se s pěti nejčastějšími žrouty elektrické energie a jednou provždy jim zatněte tipec.

Pohotovostní režim

Většina spotřebičů zůstává po vypnutí v takzvaném stand-by neboli pohotovostním režimu, který je pro uživatele sice pohodlný, avšak neekonomický. Mezi nenápadné, ale o to úpornější žrouty elektřiny patří zejména počítače a televize. Co s tím? Vypínejte tato zařízení síťovým vypínačem nebo je rovnou vytáhněte ze zásuvky.

Zapojené nabíječky

Jste zvyklí nechávat nabíječku v zásuvce i po odpojení mobilního telefonu? Nejen že tak zvyšujete riziko požáru, navíc také přicházíte o své peníze. Nabíječka totiž spotřebovává elektřinu i ve chvíli, kdy není připojena k mobilnímu telefonu. Nehledě na to, že se jí tímto počínáním zkracuje životnost.

Vaření bez pokličky

Věděli jste, že při vaření bez pokličky spotřebujete až 3× více energie než s přiklopeným hrncem? Tím ale šetření v kuchyni nekončí – jestliže máte elektrický sporák, zkuste někdy vypnout plotnu dřív a jídlo dovařit na zbytkovém teple. Nebo si k ruce pořiďte efektivního pomocníka v podobě tlakového hrnce, který šetří jak energii, tak váš čas.

Neefektivní praní prádla

Stává se vám, že buben pračky naplníte jen z poloviny? Tím, že pračku zapnete, aniž byste plně využili její kapacitu, zvyšujete její provozní energetickou náročnost. Ani volba úsporného programu vás v takové situaci nespasí. Úspory dosáhnete naopak tím, že čas od času vyperete prádlo nikoliv na 60, ale jen na 30 °C. Prospějete tak nejen své peněžence, ale i oblečení, které se zbytečně neopotřebí.

Staré spotřebiče

Není už nejvyšší čas vyměnit dosluhující spotřebiče za nové? V minulosti se úspoře nepřikládal takový význam jako dnes, proto je možné, že některá zařízení ve vaší domácnosti spotřebovávají nadměrné množství energie. Při výběru úspornější ledničky, pračky či myčky se proto orientujte podle energetických štítků, které vás informují o předpokládané spotřebě elektřiny.