Jste zde

5 situací, kdy se neobejdete bez kapesního nože

multifunkční nůž Zdroj: Shutterstock
Jsou dokonale multifunkční a vlezou se do každé kapsy – kdo nezná klasický zavírací nůž nebo legendární švýcarák, jako by nebyl. Kam všude se praktické kapesní nožíky hodí?

24. 11. 2021

Na houby bez nože nelez

Se speciálním houbařským nožíkem očistíte své úlovky z lesa jedna báseň. Jeho zaoblené ostří usnadní čištění hřibů, poradí si i s tím nejkulatějším kloboučkem. Nožíky na houby častokrát seženete i se štětečkem, kterým oprášíte jehličí nebo hlínu, nebo karabinou – díky ní nůž snadno připnete ke kalhotám. 

Švýcarák, ideální společník do přírody

Praktický švýcarský nůž je na výlet nebo túru jako dělaný. Přeřeže větev, ustřihne tenčí lano i náplast na odřené paty od nových bot. Snadno s ním pokrájíte špekáček nebo rozpůlíte chleba.

www.shutterstock.comcsimage-phototourist-things-stainless-camping-cup-tea-1882755865_1.jpg

švýcarský nůž
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalitní nůž je nepostradatelný pomocník na kempování i výlety do přírody.

Na lov vyrazte jen s loveckým nožem

S loveckým lístkem, který vám dovolí vyrazit na lov, pořiďte i vhodný nůž. Lovecké nože využijete k vyvržení nebo usmrcení zvěře – hodí se pro bodání a řezání. Poznáte je podle prohnuté čepele a nabroušené hrany pouze na jedné straně. 

Kapesní nůž – základní výbava každé chalupy

Pokud vaše kuchyňka na chatě měří sotva metr, vybavte ji malým klasickým zavíracím nožem nebo švýcarákem – pohodlně s nimi připravíte oběd i svačinu, díky vývrtce na víno i romantický večer.

Campingový nůž schovává lžíci i vidličku

Svolejte rodinnou radu a naplánujte si letní dovolenou v kempu. K nepromokavým botám, repelentu a vařiči přibalte i campingový nůž. Častokrát bývá v praktické sadě se lžící, vidličkou a otvírákem – nabídne vše pro dokonalý pobyt v přírodě.

Pár zajímavostí o švýcarských nožích na závěr:

  • Věděli jste, že švýcarák byl prvním nožem, který má nástroje na obou stranách střenky? Šroubováky, pilníky i vývrtku už některé nože obsahovaly, vždy se daly vyklopit pouze z jedné strany.
  • Šroubovák se do švýcarského nože dostal na konci 19. století. Hodil se švýcarským vojákům pro údržbu nových vojenských pušek.
  • Název noži dali Američané za druhé světové války. Protože byl jeho oficiální název Schweizer Offiziers und Sportmesser moc složitý, začali mu jednoduše říkat Swiss army knife.