24. 11. 2021
Na houby bez nože nelez
Se speciálním houbařským nožíkem očistíte své úlovky z lesa jedna báseň. Jeho zaoblené ostří usnadní čištění hřibů, poradí si i s tím nejkulatějším kloboučkem. Nožíky na houby častokrát seženete i se štětečkem, kterým oprášíte jehličí nebo hlínu, nebo karabinou – díky ní nůž snadno připnete ke kalhotám.
Švýcarák, ideální společník do přírody
Praktický švýcarský nůž je na výlet nebo túru jako dělaný. Přeřeže větev, ustřihne tenčí lano i náplast na odřené paty od nových bot. Snadno s ním pokrájíte špekáček nebo rozpůlíte chleba.
Na lov vyrazte jen s loveckým nožem
S loveckým lístkem, který vám dovolí vyrazit na lov, pořiďte i vhodný nůž. Lovecké nože využijete k vyvržení nebo usmrcení zvěře – hodí se pro bodání a řezání. Poznáte je podle prohnuté čepele a nabroušené hrany pouze na jedné straně.
Kapesní nůž – základní výbava každé chalupy
Pokud vaše kuchyňka na chatě měří sotva metr, vybavte ji malým klasickým zavíracím nožem nebo švýcarákem – pohodlně s nimi připravíte oběd i svačinu, díky vývrtce na víno i romantický večer.
Campingový nůž schovává lžíci i vidličku
Svolejte rodinnou radu a naplánujte si letní dovolenou v kempu. K nepromokavým botám, repelentu a vařiči přibalte i campingový nůž. Častokrát bývá v praktické sadě se lžící, vidličkou a otvírákem – nabídne vše pro dokonalý pobyt v přírodě.
Pár zajímavostí o švýcarských nožích na závěr:
- Věděli jste, že švýcarák byl prvním nožem, který má nástroje na obou stranách střenky? Šroubováky, pilníky i vývrtku už některé nože obsahovaly, vždy se daly vyklopit pouze z jedné strany.
- Šroubovák se do švýcarského nože dostal na konci 19. století. Hodil se švýcarským vojákům pro údržbu nových vojenských pušek.
- Název noži dali Američané za druhé světové války. Protože byl jeho oficiální název Schweizer Offiziers und Sportmesser moc složitý, začali mu jednoduše říkat Swiss army knife.