Jste zde

5 nejčastějších otázek při výběru bazénu: Kam s ním? A pod zem?

Zdroj: www.hornbach.cz
Co si vybavíte, když se řekne léto? Hádáme, že to bude slunce, vedro, grilovačky a v neposlední řadě voda. K létu totiž patří koupání! A abyste si bazénové hrátky mohli užít i na své zahradě, připravili jsme pro vás pár tipů.

30. 6. 2018

Typ, velikost a hloubka bazénu závisí na tom, jak a kdo bude bazén využívat. Bazény rozdělujeme na dva základní typy.

Jaký typ bazénu pro vás bude nejvhodnější?

Nadzemní bazén je dobrou variantou pro ty, kteří nechtějí řešit velké terénní úpravy na zahradě. Nemusíte hloubit žádnou jámu, postavíte ho v několika málo krocích a bazén můžete kdykoli demontovat. Voda se v nadzemním bazénu ohřívá rychleji než v bazénu, který je zapuštěn do země.

Zdroj: www.hornbach.cz

Vysoký okraj bazénu zabraňuje tomu, aby člověk nechtěně spadl do vody. To je velkou výhodou zejména pro rodiče s malými dětmi. Nadzemní bazény jsou finančně dobře dostupné a můžete si vybírat z mnoha variant. Setkáte se s bazény s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí, s ocelovými stěnami nebo se samonosnými PVC bazény.

Bazény do země už jsou nejen větší finanční investicí, ale náročnější jsou také zásahy do zahrady a samotná stavba. Je k němu navíc potřeba i stavební povolení. Vydrží vám však téměř věčně, nepřekáží výhledu a salta do něj můžete metat až do soumraku.

Na zahradu patří i zahradní nábytek: Víte, jaké jsou trendy v zahradním nábytku? Hitem bude umělý ratan

Zdroj: www.hornbach.cz

Kam je nejlepší bazén umístit?

Samozřejmě na sluníčko! Každopádně si dobře spočítejte, kolik plochy můžete bazénu dopřát a z jakého místa se bude snadno udržovat. Na vodní hladinu by měly co nejdéle dopadat sluneční paprsky.

Koupačka v chládku by vás za chvíli přestala bavit. Myslete také na to, jaké rostliny a stromy budete mít v jeho okolí. Padající květy, plody a listí vám přidělají víc práce. Nad bazénem i pod ním by rozhodně nemělo vést žádné elektrické vedení.

Zdroj: hornbach.cz

Co si koupit zároveň s bazénem?

V sortimentu bazénové techniky a bazénového příslušenství je z čeho vybírat. K malému nafukovacímu bazénku pro děti nepotřebujete takřka nic, snad jen hračky do vody.

U těch větších už je důležitá nejen péče o bazén, ale i péče o vodu. Na vašem nákupním seznamu by neměla chybět bazénová chemie, kartušová nebo písková filtrace, krycí plachta na bazén, bazénové schůdky a další pomůcky na čištění bazénu i vody.

Zdroj: www.hornbach.cz

Kdy je nejlepší bazén napustit?

Ač to na první pohled nevypadá, tak napouštěním bazénu můžete svým sousedům přidělat vrásky na čele. Většina obcí má ve svých stanovách platné vyhlášky o využívání pitné vody, a to hlavně v letním období, kdy hrozí velká sucha. Je tedy dobré se předem zeptat (obce, města, vodárny…), kdy je vhodná doba na napouštění z vodovodu pro veřejnou potřebu.

Vodárny vám poskytnou praktické informace, například ve kterých hodinách a jak dlouhou dobu je bazén z veřejného vodovodu nejlepší napustit. Další variantou je pak možnost napuštění bazénu z vámi objednané autocisterny.

Mohu se ihned po napuštění začít koupat?

Samotné napuštění bazénu už by mělo být tou pomyslnou třešničkou na dortu. Ale pozor. Je rozdíl, zda bazén napouštíte vodou ze studně nebo pitnou vodou. Pitná voda je už dobře ošetřena, vodu ze studně je pro jistotu třeba pročistit chlorovaným přípravkem.

V obou případech ale nejdříve změřte pH (kyselost nebo zásaditost roztoku). Na stupnici pH by to mělo ideálně být mezi 6,6 až 7. Pokud jsou výsledky dobré, můžete začít používat chemické čisticí prostředky. V opačném případě se může stát, že by prostředky nemusely správně fungovat. Přípravky na zvýšení či snížení pH bez problémů koupíte.