Jste zde

Připravte zahradní nábytek na jaro. Víme, jak na to!

Zdroj: kulhanek-nabytek.cz
Slunce se objevuje stále častěji, teploty stoupají a to znamená jediné - začátek zahradních příprav na novou sezónu. Přivítejte jaro ve svém zahradním nábytku. Probuďte ho po zimě, vraťte mu lesk, opravte nedokonalosti a dotáhněte šrouby. Jak na to, se do

21. 3. 2017

Jednou z prvních zahradních prací, které čekají každého zahrádkáře, je péče o zazimovaný zahradní nábytek, který po zimě vyžaduje nejen oprášení, ale také opravu vzniklé nedokonalosti, nanesení nové ochranné vrstvy, případně obnovení nátěru.

Kontrola zahradního nábytku po zazimování

Ideálním místem, kde jste mohli zahradní nábytek zazimovat, jsou zahradní domky, které jsou zakryté a dochází v nich k dostatečnému proudění vzduchu. Stejně vhodným místem je garáž. Další možností je schování nábytku do nepromokavé plachty.

Ať už je zahradní nábytek uskladněný kdekoliv, je potřeba ho přes zimu jednou za čas zkontrolovat. Můžete tak odhalit možné škody nebo jim předejít. Také se vyplatí zkontrolovat stav ještě před vyndáním na vzduch a nakoupit vybavení, které bude k renovaci potřeba.

Praskliny, pokřivení, napadení škůdci

První, co zkontrolujete, by měly být nedostatky, které odhalíte pouhým pohledem nebo pohmatem. Přijdete tak na nové praskliny, trhliny, pokřivení nebo napadení nábytku plísní či nějakým škůdcem nebo dřevokaznou houbou.

Takové nedokonalosti musíte odstranit ještě před prvním použitím nábytku, jinak může dojít ke zvětšení prasklin a k rozšíření plísní či hub. To by vedlo ke kompletnímu zničení zahradního nábytku.

Jak se zbavit hub a plísní?

Na dřevokazné houby platí roztok chloru. Pokud došlo během zimy k většímu poškození, konkrétní místo je potřeba vybrousit a ošetřit impregnací a prostředkem proti houbám a plísním. V případě napadení celé nohy nebo jiné části dřevěného zahradního nábytku, je potřeba celou vadnou část vyměnit.

Dotáhněte spoje a šrouby

Vzhledem k bezpečnosti sezení a celkovému užívání zahradního nábytku je potřeba zkontrolovat a dotáhnout všechny spoje a šrouby.  Důležité je také zkontrolovat kovové části, a to proto, že zde hrozí koroze. Nerez je nutné okamžitě odstranit a místo ošetřit vhodným nátěrem.

Zahradní nábytek nemůžete na jaře hned začít používat. Nejprve ho zkontrolujte.Zdroj: kulhanek-nabytek.cz

Jarní péče podle materiálu nábytku

Nabídka se zahradním nábytkem je opravdu bohatá, a tak si můžete vybrat z celé řady materiálů. Na trhu je k dispozici zahradní nábytek dřevěný, plastový nebo ratanový. Každý materiál ovšem vyžaduje jinou péči. První krok je společný pro všechny druhy zahradního nábytku. Je jím odstranění prachu.

K tomu postačí vlhký hadřík, který namočíte do jarové vody, dobrým pomocníkem je také kartáč nebo vysokotlaký čistič, který nábytek zbaví i silných a držících nečistot. Po zbavení prachu je potřeba, aby nábytek pořádně uschnul před další údržbou.

●      plastový nábytek: stačí opláchnout a zkontrolovat pevnost

●      hliníkový nábytek: je nenáročný, stačí také jen omýt a zkontrolovat spoje, případně šrouby

●      umělý ratan: patří mezi vysoce odolné materiály, a tak nevyžaduje žádnou složitou péči, stačí opláchnout a zkontrolovat stabilitu

●      teakový nábytek: teak je velmi odolná exotická dřevina, která vyžaduje jen napuštění teakovým olejem

Dřevěný zahradní nábytek jsme si nechali na konec, jelikož péče je výrazně náročnější než například u plastu nebo umělého ratanu. Prvním krokem je důkladné očištění od nečistot, následuje vyschnutí dřeva a poté nanesení lazury nebo oleje k ošetření dřeva. Doporučuje se také zahradní dřevěný nábytek opatřit vrstvou proti houbám a plísním.