Jste zde

5 tipů, jak oživit jakýkoliv interiér

jak oživit interiér PR Zdroj: Aquarius Studio / Shutterstock
Potřebujete dodat lesk zašlému interiéru? Máme pro vás 5 kroků, s jejichž pomocí spolehlivě oživíte vnitřek každé nemovitosti. Místnosti budou opět zářit novotou a každý se v nich bude cítit dobře.

15. 4. 2024

1) Staré nátěry je nutné obnovit

Jestliže už malba v místnosti něco pamatuje, bude nutné vystěhovat všechen nábytek a vymalovat znovu. Stará barva se může olupovat, někde dokonce mohou být plísně, případně je již barva zašlá a má zcela jiný tón než původně. Škody může napáchat i vrtání do zdí, po letech mohou být na zdech oděrky, malůvky od dětí a podobně.

Stačí přitom jedna nebo dvě vrstvy nátěru a interiér bude vypadat úplně jinak. Chcete-li práci odvést opravdu poctivě a vymalovat místnost svépomocí, odmontujte také krytky vypínačů a zásuvek, abyste se s novou barvou dostali opravdu všude.

2) Jak je na tom podlaha?

Ve starší nemovitosti se roky mohly podepsat i na podlahové krytině. Kryjí-li podlahu parkety, pravděpodobně je budete chtít zachovat. V takovém případě pomůže jejich přebroušení a ošetření novým lakem. Sami budete udiveni, jak parkety prokouknou.

Řešením může být i nová plovoucí podlaha, položení nové dlažby nebo nového koberce. V každém případě platí, že podlaha je důležitou součástí interiéru a na celkový dojem z místnosti má zásadní vliv.

3) Prázdné zdi musíte zútulnit

Jen vymalovat nestačí. Velké bílé zdi mohou působit studeným dojmem, proto je nutné velkou plochu rozbít a zútulnit ji drobnými doplňky. Čím konkrétně? Třeba velkou nástěnnou mapou světa, na které si navíc můžete značit země, které jste navštívili. Každá návštěva bude takovou dekoraci obdivovat, navíc jde o skvělý prvek pro navázání konverzace a nalezení společných témat.

Alternativou jsou nástěnné hodiny, obrazy nebo třeba poličky s knihami či rostlinami.

4) Pozor na ošuntělý nábytek

Interiéru neprospívá starší nábytek, který je již viditelně opotřebovaný. Obzvlášť patrné to bývá na levnějším nábytku, ten nejspíš bude nutné vyměnit za nový. Oproti tomu kvalitnější masivní nábytek můžete zbrousit a přelakovat.

Pozor si dávejte i na situaci, kdy nábytek postupně obměňujete, avšak každý kousek má jiný dekor dřeva, různý odstín či prostě lišící se designový styl. V takovém případě bude interiér vypadat nesourodě. Výměna nábytku za nový v jednotném stylu celkovému dojmu výrazně pomůže.

5) Vyhrajte si se světlem

Potemnělá místnost na nikoho dobrý dojem neudělá. A tak se snažte o to, aby v každé místnosti bylo co nejvíce denního světla. Tmavé kouty pak projasněte vhodným osvětlením. Světlo je v interiéru velice důležité. Možnosti jsou přitom dnes opravdu široké, a tak místo jednoho lustru uprostřed místnosti můžete dát přednost několika menším zdrojům světla v jednotlivých částech místnosti. Díky tomu bude všude přesně tolik světla, kolik je potřeba.