Jste zde

Život s mazlíčky: Jak uzpůsobit byt pejskovi

život s mazlíčky PR Zdroj: Freepik
Pokud plánujete nového člena domácnosti – pejska – je to velká věc. Řešit věci za pochodu se proto nevyplácí. Máte v bytě všechno pod kontrolou ještě před tím, než si chlupaté klubíčko dovezete do svého domova?

31. 3. 2022

Pořiďte si nezbytné pomůcky

Každý pejsek je jiný a vyžaduje jinou péči. Pokud navíc máte svého nového kamaráda třeba z útulku, tak je také třeba zvážit další individuální faktory, pejskovu zkušenost, povahu a tak dále. Jako první tedy přichází na řadu nezbytné pomůcky pro pejska, kterými je třeba se vybavit.

Vodítko a obojek jsou asi základními a nezbytnými pomocníky, které vás napadnou na první dobrou. Důležitý je také vhodně zvolený pelíšek, miska na granule i na vodu, granule, pamlsky.

Nenechte pejska se nudit

K tomu, aby měl váš chlupáč dostatek aktivit, je třeba mu věnovat dostatek pozornosti, péče a lásky. Tu nenahradí sebelepší pamlsek nebo hračka. Hračky a různé učicí pomůcky jsou ale také důležité pro pejskův rozvoj. Mezi populární hračky patří třeba čmuchací koberečky, míček pro psy, lízací talířek, házedla, frisbee, hračky do vody, přetahovadla, žvýkací pomůcky, hračky se zvukem nebo doplňky na agility.

Podle sezóny a rasy je také třeba pořídit vhodné oblečky pro psy – vybírat je můžete podle velikosti i specifické funkce. Zvolit tak můžete psí svetry, pláštěnky, softshellové bundy, kombinézy i hárací kalhotky. U mnohých plemen se nejedná jen o estetický doplněk, ale pro venkovní procházky důležitou součást. Ať už se jedná o nelínavá plemena, pejsky bez srsti anebo starší psí pány a slečny, případně nemocné pejsky, je obleček nutností.

Uzpůsobte pejskovi byt z hlediska bezpečnosti

Nezapomeňte, že život s chlupáčem je o hodně jiný než bez něj. To platí i pro vybavení bytu. V první řadě se zaměřte na pokojovky. Některé rostlinky totiž mohou být pro pejsky nebezpečné. Takové proto umístěte na bezpečné místo z dosahu pejska. Mezi nejčastěji se vyskytující jedovaté rostliny pro psy patří třeba narcis, aloe vera, chryzantéma, lilie, lopatkovec, tchýnin jazyk a další.

Dále skryjte všechny kabely, které by pejsek mohl rozkousat. Vyplatí se zamezit přístup i k toaletě (a to i k té kočičí). Schodiště zajistěte zábranou, podobně jako krby nebo kamna.

Připravte se na častější úklid

Psí lásku vám nenahradí nic na světě. Na to myslete vždycky, když vás začne štvát častější úklid. Ten k domácím mazlíčkům zkrátka patří. Čeká vás častější vytírání podlahy, vysávání psích chlupů i otírání ťapek. V tomhle ohledu vám může velmi pomoci třeba robotický vysavač nebo praktický mop či odchlupovací váleček. Nezapomeňte také schovat odpadkový koš do skříně. Nechávat jej pejskovi na očích se alespoň zpočátku nemusí vyplatit.

Ty psí oči za to všechno ale stojí. Nemyslíte?

Související články