Jste zde

Zima se blíží! Máme pro vás rady a tipy, jak zazimovat bazén

venkovní bazén plný sněhu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mít na zahradě bazén je splněným snem mnohých z nás. I s jeho provozem je ale spojena spousta starostí. Protože venku ohlašuje svou nastávající vládu paní Zima, je třeba na ni bazén důkladně připravit. Víte, jak na jeho správné zazimování?

18. 11. 2019

Na zazimování bazénu byste se měli vrhnout ve chvíli, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody se pohybuje mezi 10 a 15 °C. Zazimování má smysl pouze tehdy, když je voda v bazénu čistá. Proto je dobré zakrýt bazén speciální plachtou, nebo pořídit kvalitní bazénové zastřešení.

V opačném případě je potřeba vodu důkladně vyčistit, zbavit ji případného zákalu, napadaného listí a dalších nečistot. Po téhle úvodní proceduře vysajte dno bazénu bazénovým vysavačem a propláchněte písek ve filtraci speciálním přípravkem, který se postará o jeho desinfekci. 

Kvalita vody jako základ úspěšné koupací sezóny      

Další fází je samotné ošetření vody v bazénu. Po jejím vyčištění zkontrolujte pH vody, které by se mělo pohybovat v rozmezí 7,0–7,4. Nezapomeňte také na kontrolu množství chloru. Ideální hodnoty se pohybují mezi 0,3–0,6 mg/l.

Před zazimováním bazén pečlivě vyčistěte.Zdroj: www.bigstockphoto.com

K případné úpravě vody pak použijte volně dostupné přípravky. Pamatujte ale na to, že filtrace bazénu musí běžet alespoň po dobu 24 hodin. To proto, aby se voda důkladně promíchala. Výše hladiny vody by měla být zhruba 10 cm pod skimmerem. Bulvu vratné trysky odmontujte a místo ní našroubujte zátku vratné trysky.

Čas na odpojení všeho možného

Očistěte skimmer i stěny bazénu a z hadic odstraňte veškerou vodu. Pro odstranění vody z rozvodů je vhodné využít vysavač pro mokré vysávání. Poté hadice odpojte.

Dalším krokem je odpojení čerpadla, ze kterého je potřeba opět vylít veškerou přebytečnou vodu. Na ventilu nastavte odpovídající pozici (zima/odpad/zavřeno). Dále pak z nádoby a z čerpadla demontujte výpustní zátky a vypusťte zbylou vodu. Pokud je součástí bazénu ohřev vody, odpojte i ten. Veškeré příslušenství k bazénu uložte na suché místo, kde teploty neklesají pod bod mrazu.

Pozor na zamrznutí hladiny vody

Pokud jste si nepořídili bazén, kde nehrozí riziko jeho zničení v případě zamrznutí vody, můžete tento bod přeskočit. U ostatních bazénů je ale potřeba zabezpečit, aby voda nezamrzla.

Výše hladiny vody by měla být zhruba 10 cm pod skimmerem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

O to se postarají speciální dilatační plováky, které koupíte ve specializovaných prodejnách a hobby marketech. Pokud nechcete zbytečně utrácet, můžete použít i obyčejné PET lahve, které prokážou podobnou službu. Stačí je zčásti naplnit pískem a svázat k sobě. Nevýhodou tohoto řešení je velký počet lahví (pro bazén 3x6 m je potřeba přibližně 80 lahví).

Bezpečnost na prvním místě

U zapuštěného bazénu je potřeba myslet také na to, aby v jeho ledové vodě neskončily osoby nebo domácí zvířata. Proto je dobré zakrýt bazén speciální plachtou. Ta během podzimu zabrání napadání listí a dalších nečistot do vody, v zimě pak případnému úrazu, ke kterému může dojít při pádu do bazénu. Plachtu pak můžete na bazénu nechat až do jara. Odzimování bazénu pak proveďte ve chvíli, kdy voda v něm dosáhne teploty 10 °C.