Jste zde

Zazimování zahrady „last minute“: Ukliďte trávník a záhony připravte na jaro

zazimovaná zahrada Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sezóna na zahrádce před několika týdny skončila. Že jste ještě neměli čas na její zazimování? Nezoufejte! To nejdůležitější stihnete ještě před tím, než trávník a záhony přikryje sněhová nadílka. Zazimování „last minute“ není nic složitého.

24. 12. 2019

Generální úklid trávníku

Co si budeme povídat – trávník je ozdobou každé zahrady. Aby byl na jaře vitální, je potřeba mu během podzimu věnovat náležitou péči. Trávník vyčistěte, vysbírejte z něj větvičky a shrabejte suché listy. Zvláště důslední byste měli být u listů ovocných stromů, ve kterých se mohou schovávat zárodky škůdců a houbových chorob. Takto upravený trávník můžete naposledy posekat a pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem.

Ošetřete trvalky a traviny

U trvalek je dobré rozlišovat, o jakou rostlinu jde. Mnohé z nich totiž žádnou péči nepotřebují a můžete je proto nechat tak, jak jsou. Jiné (například kopretiny a některé chryzantémy) je dobré zakrýt a chránit tak před mrazem. Ani traviny nepotřebují žádnou zvláštní pozornost. Nemusíte je zastřihávat, jenom je jednoduše svažte.

Letošní zima je zatím velmi mírná. Proto ještě pořád stíháte zazimování.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Okrasné keře si zaslouží pořádně seřezat

Na jaře kvetoucí keře, mezi které patří třeba zlatý déšť nebo kdoulovec, jste už pravděpodobně zakrátili. Ty druhy keřů, které ale kvetou v létě, ponechte svému osudu. Respektive je seřízněte až na jaře. Nezakracujte ani hortenzie, jen je zbavte uschlých květenství. Kořeny keřů citlivých na mráz zahrňte zeminou, rašelinou, nebo je zakryjte chvojím. Pozornost věnujte také kořenům růží. I ty zakryjte zeminou nebo vrstvou mulče.

Postarejte se o stromy

Přelom podzimu a zimy je ideálním obdobím pro pokácení starých nebo nemocných stromů. U nově vysazených a citlivých stromků obalte kmeny jutovinou. Pokud je zima mírná a teploty neklesají pod bod mrazu, můžete zalévat jehličnany a stále zelené keře.

Než se pustíte do zastřihování, dobře si ověřte, jestli je v tomto období pro danou rostlinu vhodné.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pro ty je totiž i přes zimu důležitý příjem vody ze zamrzlé půdy. Sloupovité jehličnany svažte k sobě. Těžký sníh tak nedostane šanci polámat jejich větve. Stromky, které na jaře brzy vzkvétají, přikryjte kompostem a zahradní zeminou.

Co s výsadbou?

Pokud vám někde zbylo místečko, podzim je ideální dobou pro výsadbu nových okrasných i užitkových stromů a křovin. Zvolit můžete jak dřeviny v kontejnerech či s balem, tak ty prostokořenné. Při výsadbě ale pamatujte, že teplota vzduchu i zeminy musí být nad nulou. Výsadbu nezapomeňte důkladně zalít.

Nezapomeňte na závlahu

Je součástí vaší zahrady automatická závlaha? Nezapomeňte vypnout zdroj vody a všechny části závlahy přebytečné vody zbavte. U nadzemní závlahy demontujte i hadice a postřikovače. Vše uložte na suché místo. Rovněž demontujte většinu čerpadel, která odvodněte a uskladněte.  Starat se nemusíte o závlahu, která je instalovaná v nezámrzné hloubce.

Některé rostliny je potřeba před chladem chránit - třeba zahrnutím zeminou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Třešnička na dortu – nářadí

Abyste na jaře měli s čím pracovat, nezapomínejte ani na očištění a správné uskladnění zahradního nářadí a náčiní. Sekačku, travinořez či křovinořez důkladně očistěte od zbytků nánosů trávy, aby přes zimu nezplesnivěla a nezatvrdla.

Zkontrolujte filtr a nejlépe vysavačem ho zbavte zbytků nečistot. Benzín vypusťte a šroubům dopřejte olejovou lázeň. Olejem můžete přetřít i ostatní nářadí. Nářadí i zahradu pak uložte k zimnímu spánku s vědomím, že jste udělali maximum.