Jste zde

Závěsy zútulní bydlení a zabrání čumilům. Proč byste si je měli pořídit i k vám domů?

závěsy PR Zdroj: Shutterstock
Mysleli jste si, že takové klasice, kterou jsou právě závěsy, už dávno odzvonilo? Zatímco kdysi je měli doma snad úplně všichni, postupem času závěsy nahradily modernější žaluzie nebo rolety.

13. 11. 2021

To ale neznamená, že by závěsy měly svá nejlepší léta za sebou a v domácnostech se na ně zanevřelo.

Závěsy doma: ano nebo ne?

Rozhodně ano! Podobně jako třeba koberec, polštářky na sedací soupravě nebo přehoz přes postel dokážou závěsy příjemně zútulnit snad každý prostor. V domácnosti plní hned několik funkcí – nejen ty praktické. S jejich pomocí můžete místnost doladit, dodat jí originální punc a mimo jiné také zabránit sousedům nebo kolemjdoucím čumilům, aby nakukovali, co zrovna doma děláte.

Důležitou roli hraje materiál

Při výběru nových závěsů hraje jednu z klíčových rolí materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Materiál totiž rozhoduje o tom, jestli je závěs spíše dekorační, nebo jestli plní i zatemňující funkci. Existuje několik druhů materiálů. Zatemňující závěsy se hodí především do ložnice, o něco průsvitnější pak třeba do obývacího pokoje, kde budou plnit především estetickou funkci.

Existují také závěsy, které díky své propustnosti připomínají záclony. Ty vám přijdou vhod zejména tehdy, kdy nebudete chtít, aby k vám domů někdo drze nakukoval. Takové závěsy odradí každého čumila.

Kde je můžete koupit?

Závěsy podobně jako záclony pořídíte asi v kterékoli galanterii, kde vám šikovné prodavačky poradí, jakým směrem se vydat. Velmi často se ale konají akce, v rámci kterých se dají závěsy pořídit i v běžných obchodech. Až vám domů příště přijde Albert, Kaufland, Tesco nebo třeba Billa leták, schválně se podívejte, jestli se nějaká podobná akce zrovna nekoná. Závěsy také můžete pohodlně pořídit online.

Dvakrát měř, jednou řež

Rozhodnete-li se domů pořídit závěsy, dejte si pozor, až budete měřit, jak dlouhé a široké závěsy vlastně potřebujete. Vyplatí se zmínit známé rčení: dvakrát měř a jednou řež. Kromě míry okna na výšku a na šířku je třeba brát v potaz i požadovanou délku závěsu a připočítat také pár centimetrů k dobru kvůli jejímu zavěšení. Moc pěkně vypadá, když jsou závěsy nařasené – s tím je ale třeba počítat už při nákupu! Abyste mohli závěsy pěkně nařasit, jejich šířku vynásobte dvěma až třemi. Pokud plánujete nechat závěsy i po obou stranách okna, přičtěte ke každé straně ještě deset centimetrů navíc.

Závěsy promění vzhled pokoje

Délka, barva i případný motiv závěsu může v nemalé míře proměnit celkový vzhled pokoje. Závěsy zafungují podobně jako třeba obrazy, plakáty nebo další doplňky, kterými se doma obklopujeme, abychom se zde cítili příjemně.