23. 11. 2020
V prvé řadě se nebojte poradit s fotografem nebo kamarádem, pro kterého je focení koníček. Pomohou vám vybrat dobré záběry nebo upravit k dokonalosti ty, které jste zatratili. Máte-li ve svém fotoalbu snímek, nad kterým návštěvy okouzleně kroutí hlavou, nebojte se ho pořádně zvětšit a vytisknout na plátno jako obraz. V jednoduchosti je totiž síla - a to hlavně nad gaučem v obývacím pokoji. Pokud máte ale víc dílek, zjistěte, jak s nimi naložit.
1. Začněte rámem
Čeho se vyvarovat? Skleněným tabulkám s malými kovovými klipsami, které jsou k dostání ve všech obchodech se zbožím do domácnosti. Možná je to laciné a možná to vypadá jako snadné minimalistické řešení. Ve skutečnosti ale tabulky fotku tak trochu degradují. Schovejte si je na diplomy z plavání! Raději si kupte opravdové rámečky.
Vyznáváte-li jednoduchá, nenápadná řešení, můžete si koupit klasické bílé nebo přírodní rámečky bez jakýchkoli ozdob. My ale doporučujeme zajímavější řešení. Vsadit můžete na barvu. Máte světlý interiér? Pořiďte si rámečky v sytě červené. Nebo v námořnicky modré. Tento drobný detail totiž může rozzářit celý pokoj.
Možná ale vašemu interiéru víc vyhovuje mixování. Můžete kombinovat buď rámy stejné barvy, ale různých vzorů a velikostí, nebo stejný formát v různých barvách. Odvážlivci mohou zamíchat úplně vše. Nebojte se, vzniklá koláž nemusí ani trochu připomínat dort pejska a kočičky. Zkuste se držet barev rámů tón v tónu. Vyrazit můžete také do antikvariátů a na bleší trhy a vybrat si krásné staré zlaté rámy. Opravdová patina udělá nejvíc parády.
Cesta k originální stěně s fotkami může vést zkrze různé snímky jednoho motivu ve stejném rámu.Zdroj: Alan Levine, Flickr.com
2. Vypůjčte si z módy
Colourblocking je jedním z deseti svatých módních přikázání. Kombinaci výrazných barev na velkých plochách můžete snadno přenést i na svou zeď. Vyberte fotku západu slunce, klidné mořské hladiny, která se vpíjí do obzoru, zeleného oceánu lesa, horké pouště.... Prostě fotek, jimž dominuje barva.
Své snímky můžete také upravit a nebo na ně použít speciální barevné filtry. A pak z nich stačí vytvořit velkou koláž, kde budou hrát prim výrazné barevné tóny. Dejte si však pozor, do jakého interiéru tyto fotografie zasadíte. Tento prvek je velmi výrazný a mohl by se s ostatním zařízením „prát“.
3. Míchejte koktejl
Samozřejmě, že můžete mít na zdi dvacet krásných obrázků z cest - ve čtyřech řadách po pěti fotkách, s každým snímkem na výšku. Časem vám ale toto řazení může přijít jako pěkná nuda. Namixovat můžete nejenom různé rámečky, ale i typ fotek v různých velikostech. Jednu ze svatby, jednu z pláže, jednu z víkendu u babičky... A doplnit je můžete obrazy, grafikami a kresbami.
I zde však platí určitá pravidla, aby vám z výsledného koktejlu nebylo nakonec špatně. Obrázky by měl mít jeden prvek společný. Mohou být všechny černobílé, nebo v pastelových barvách nebo minimalistické... Možností je nepřeberně.
I kombinace rámů by měla být drzá, ale ne vysloveně oprsklá. Také chaos potřebuje špetku organizace. Než tuto sbírku pověsíte na zeď, rozložte si ji před sebe na zeď. Míchejte s ní, kombinujte a posouvejte, dokud do sebe všechna díla nezapadnou jako puzzle. Pokud si nejste jistí, jak bude výsledek vypadat, uložte je do rámů jedné barvy, která bude ladit s jiným výrazným prvkem v pokoji.
Základem při skládání obrazové galerie je hravost a cit pro detail.Zdroj: designschematic.com
4. Mejte rádi velikány
Není třeba tisknout všechny fotky z dovolené či svatby v jedné velikosti. Někdy je zkrátka důležitější větší portrét, jindy menší detail. Rozmyslete se, která fotka vynikne lépe ve větším rozměru a doplňte ji několika menšími v jedné nebo dvou dalších velikostech. Nebojte se větší snímky postavit na zem a opřít nedbale o zeď. Pokud nemáte domácí zvířata či děti, můžete toto nové zátiší doplnit čerstvě řezanými květinami či obilím ve váze, která ladí či kontrastuje s rámem