Jste zde

Viessmann radí: Jak vyřešit nejčastější poruchy vašeho kotle?

Zdroj: viessmann.cz
Nová topná sezóna klepe na dveře. Jste na ni připravení? Případné nedostatky nebo špatný stav plynového kotle vás mohou dokonce ohrozit na životě. Proto byste se měli podívat svému kotli na zoubek a vyřešit případné nedostatky včas!

19. 9. 2018

Pokud dojde k zanesení výměníku, riskujete, že váš plynový kotel začne uvolňovat molekuly oxidu uhelnatého. Ten může způsobit otravu až smrt. Co se týče výkonu, tak zanesený výměník snižuje účinnost kotle a zvyšuje vaši spotřebu až o 50 %. Výměník kotle je však obvykle pouze následek dalších problémů, jako jsou nedostatečný tah v komíně, vysoká prašnost v ovzduší, porouchaný ventilátor nebo nedostatečný přívod vzduchu. Problémy vám pomůže vyřešit odborník pomocí chemického čištění.

Moderní plynové kotle mají naštěstí zabudovanou pojistku, která přístroj se zaneseným výměníkem odstaví. Mezi ně patří také nové plynové kotle Viessmann. Pokud máte model starší 15 let, jenž touto vychytávkou nedisponuje, určitě zvažte výměnu.

Dosloužila baterie v prostorovém termostatu

Dalším, ale vcelku banálním problémem bývá špatně fungující termostat. Jakmile termostatu zeslábne baterie, může začít vydávat chybné pokyny k topení. S termostatem si dokážete poradit i sami. Stačí, pokud zjistíte, jaký systém spínání používá váš plynový kotel. Podle toho zvolte model nového termostatu a následujte jeho návod k montáži.

Pozorujete výkyvy tlaku topné soustavy

Nenadálé změny tlaku v soustavě mohou být prvním varováním, než dojde k havárii. Podivný pokles tlaku obvykle upozorňuje na nedostatek vody v oběhu, tudíž že někde uniká. Naopak tlak se stoupající tendencí předpovídá možnost rizika vnitřního poškození bojleru, z něhož voda protéká do topného systému. Tento problém neprodleně konzultujte s odborníkem.

Jak vyřešit nejčastější poruchy vašeho kotle?Zdroj: viessmann.cz

Nezapomínejte na pravidelné revize

Ať už se potýkáte s nějakými neduhy svého plynového kotle, nebo ne, nikdy nezapomínejte na odborné prohlídky, které vám nařizuje také zákon. Během revize vám navíc technik provede údržbu, aby zajistil plynulý provoz kotle v následující topné sezóně. Jak probíhá prohlídka a na co byste se měli zaměřit? Přečtěte si o tom v článku o revizi plynových kotlů na blogu Viessmann.