Jste zde

Tmely, silikony, lepidla... Orientujete se v materiálech pro kutily?

Zdroj: www.istockphoto.com
Dříve či později se v každém domově vyskytne drobná chybka, kterou je třeba opravit. Utěsnění vany, popraskaná omítka, odchlípnutá dlaždice a další drobnosti, na které nechcete volat opraváře, zvládnete sami. Stačí jen sáhnout po správném materiálu.

20. 4. 2015

Že právě ve všech těch tmelech, silikonech, lepidlech, pěnách a pastách malinko tápete? Mrkněte na následující řádky, kde jsme pro vás připravili stručný přehled základních materiálů, které vám doma pomohou.
Tmely a silikony

Když se v domě objeví trhlina či spára, kterou je třeba opravit, přichází na scénu tmely a silikony. Pozor ale na příliš jednoduchá řešení – existuje mnoho druhů s různými vlastnostmi!

  • Akrylové tmely – nejpoužívanější typ tmelů, který snadno zakryjí spáry v interiéru. Jsou přetíratelné barvami a hodí se především k zatmelení spár a trhlin v místě styku dvou různých materiálů.
  • Sanitární silikony – ideální do koupelny. Jsou voděvzdorné, a hodí se tak do prostor s vysokou vlhkostí.  Ale pozor – jsou agresivní vůči kovům, proto na kovy použijte raději neutrální silikon, který nezpůsobuje oxidaci.

Montážní lepidla a pěny

Montážní lepidla a pěny se v domácnosti používají k lepení, upevňování a k vyplňování dutin. Díky velké roztažnosti dokáží až několikanásobně zvětšit svůj objem a tím spáru libovolného tvaru a šíře utěsnit.

Montážní lepidla jsou vhodná k opravám a lepení dvou povrchů. Hodí se k lepení izolací, střešních krytin, obkladových desek, cihel, tvárnic a dalších stavebních materiálů. Při výběru by mělo hrát hlavní roli to, zda budete produkt používat ve vnitřním nebo venkovním prostředí.

Polyuretanové pěny jsou určené zejména k montáži rámů oken a dveří, vyplňování dutin, otvorů a spár nebo k utěsňování.

Na závěr jedna universální rada - ať už se pustíte do jakékoliv opravy, vždy dbejte na použití kvalitních materiálů a raději než po nejlevnějším řešení sáhněte po kvalitě, která se vám osvědčí delší životností.

Související články