Jste zde

Tajné triky bytových designérů aneb Jak bydlení dodat větší kouzlo a šarm

obývák ve skandinávském stylu Zdroj: www.bigstockphoto.com
S pomocí několika snadných tipů můžete své doposavad běžné bydlení proměnit v šik prostory, kterými by nepohrdla ani ta nejvybíravější smetánka.

18. 6. 2020

Nemusíte mít zrovna naditý bankovní účet a po ruce smečku architektů, abyste vytvořili ze svého domova kouzelné místo, které dýchá luxusem. Stačí, když uděláte ve svém bytě pár změn a osvojíte si něco málo z know-how interiérových designérů.

Méně je více

Už jste někdy viděli luxusní moderní byt, který překypuje doplňky, uměním, nábytkem a vůbec různými cetkami? Nejspíš ne. Zaměřte se na poličky, parapety a vůbec prostory, které svádí k odkládání věcí. Co z těchto pokladů opravdu nezbytně potřebujete?

Vykliďte knihovničku, provzdušněte ji a ke knihám dodejte vázy nebo fotografie v pěkných rámečcích (těch sklíček s malými kovovými sponkami, ve kterých možná máte některé fotky, se okamžitě zbavte). Kombinovat můžete různé tvary a velikosti předmětů v jednotlivých poličkách. Mějte ale na paměti vzdušnost a lehkost - a minimalismus.

bigstock-minimalist-modern-living-room-342382990.jpg

minimalistický interiér s černou pohovkou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Rčení, že méně je více, pro interiérový design rozhodně platí.

Nebojte se silného výrazu

Když přijdete do místnosti, zpravidla vám zrak ulpí na tom nejvýraznějším kousku. Může to být gauč, výrazná deka, zajímavý obraz nebo prostě jenom místo, kde je největší nepořádek.

Jste si opravdu jistí, že to v každém pokoji je opravdu ten nejzajímavější kousek? Pokud nechcete, aby se tímto vizuálním centrem stala například skvrna na gauči, která nejde vyčistit, přehoďte přes ni pastelovou deku a na zeď pověste obraz, který okamžite promluví ke každému příchozímu. Nechceme působit povrchně, ale při koupi obrazu volte takovou barevnou kompozici, která bude buď ladit nebo naopak výrazně kontrastovat se zbytkem zařízení.

bigstock-modern-living-room-with-design-18426827.jpg

obývací pokoj s výraznou lampou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vsaďte na jeden výrazný solitér - v tomto případě jde o zajímavou lampu.

Jedna ze čtyř

Jakou barvu mají stěny vašeho obýváku či ložnice? Ať už je odpověď jakákoli, zpravidla bývá jednoslovná. Chcete-li pokoji přidat na dramatičnosti, zvolte si jednu ze čtyř stěn, které dodáte tmavší nátěr.

Vyberte tóny jedné barvy - například béžovou - a stěnu u čela postele vymalujte výrazně hnědou. Pokud se vám navíc podaří sehnat obraz, který doladí nebo doplní barevnou paletu vašeho pokoje, máte vyhráno.

bigstock-modern-casual-living-room-11885633.jpg

dvě různě barevné stěny
Dostaňte na zdi barvy - vymalujte jednu ze stěn odlišnou barvou.

Kde bydlí světoobčani

Jedna věc, která spojuje naprostou většinu lidí s dostatkem peněz? Cestování. Čím častěji a do exotičtějších zemí, tím lépě. Suvenýry a inspirace z cest se pak promítají ve stylu bydlení.

Vy ale nemusíte nutně trávit Vánoce v Karibiku a Silvestra na Tahiti (i když by to jistě bylo příjemné), abyste do svého domova vnesli kousek zcestovalého eklekticismu. Nezapomeňte však, že kousky, které připomínají dálky, musí něco spojovat, abyste nezabředli do neukočírovatelné sbírky. Udejte pokoji barevný tón a pokuste se ho držet či případně překvapit výraznou barevnou explozí na menších a předem promyšlených místech.