Jste zde

Světlý a bílý nábytek vévodí dětským i obývacím pokojům

bílý dětský pokoj Zdroj: unsplash.com
Moderní interiéry se nesou v duchu jednoduchosti. Tyto nároky zcela splňuje světlý nábytek. Kromě toho, že je nadčasový, prostor opticky zvětší. Čím dál častěji se objevuje v obývacích pokojích i pokojích pro děti a studenty.

1. 9. 2021

Bílé vybavení si rozumí s většinou bytových designů

Své bydlení si můžete zařídit v nejrůznějších stylech, které se od sebe liší v doplňcích, ve strukturách, ale také v dominanci barev. U bílé barvy oceníte její univerzálnost a snadnou kombinovatelnost. Bílá působí čistě a jednoduše, takže si ji zamilují všichni, kteří se zhlédli ve:

 • skandinávském stylu,
 • minimalismu,
 • moderně,
 • futurismu,
 • vintage,
 • à la Provence,
 • středomořském stylu,
 • glamour a dalších.

Kromě toho je bílá barva praktická. Dokáže prostor zvětšit, ale také prosvětlit. Oceníte ji především tam, kde je omezen přísun denního světla. Nesmíme zapomenout také na estetické důvody. Bílá působí čistě, ale rovněž je skvělým základem, který dá vyniknout dalším designovým prvkům v bytě. Nezapomeňte ovšem, že na bílé je všechno vidět. Proto bude náročnější na údržbu.

Bílá není jen jedna

Věděli jste, že bílá má mnoho odstínů? Proto vůbec nevadí, když se rozhodnete pro bílou výmalbu a nábytek v bílé, která ovšem bude mít jiný odstín. S jakými odstíny se můžete setkat

 • Cukrově bílá,
 • zastřená,
 • sklovnatá,
 • zemitá bílá,
 • mléčná,
 • smetanová,
 • vaječná,
 • krémová,
 • lasturová,
 • sépiová,
 • slonová kost.

Z hlediska psychologie barev představuje bílá čistotu a nevinnost. Dokáže navodit iluzi prostoru, chladu, sterility a neutrálnosti. Bílé prostory se zdají prostorné, ale prázdné. Proto je vhodné bílou zkombinovat s další barvou.

TOP barevné kombinace

Bílá se snese opravdu s každou barvou a strukturou. Nicméně existují skutečně luxusní barevné kombinace, které se vyplatí znát. Rozhodně skvěle vypadá bílá s šedou, šedohnědou nebo pískovými odstíny. Díky mnoha odstínům bílé můžete pokoj „zchladit“, ale také do něj vnést příjemné teplo. Záleží jen na vás, jakému odstínu bílé dáte prostor.

Do místností, do kterých se celý den opírá světlo, můžete zvolit bílou v kombinaci s odstíny modré. Naopak do chladnějších místností je nejlepší zvolit bílou a přírodní materiály, mezi které patří dřevo a nábytek s dřevěným dekorem. Samozřejmostí je přítomnost odstínů žluté a oranžové.

bydimekvalitne-eranabytek-bila-barva-v-obyvaku.jpg

bílý nábytek
Zdroj: 
eranabytek.cz
Bílý nábytek vypadá skvěle na šedém pozadí.

Světlé barvy si nejlépe rozumí s dekorem dřeva

Pokud toužíte po dokonalé harmonii, kterou si žádá především dětský a obývací pokoj, vsaďte na nesmrtelnou kombinaci světlých barev a dekoru dub sonoma. Dub sonoma patří mezi nejpoužívanější dekory, především díky své univerzálnosti. Hodí se do všech místností a snadno jej zkombinujete s jakoukoliv barvou.

Pro dub sonoma je charakteristický světle hnědý odstín s atraktivní kresbou dřeva. V nábytkářství se hojně využívá. Vyrábí se z něj sestavy do dětských pokojů, ale také nábytek do obýváku, ložnice či pracovny.

Mezi nejoblíbenější kousky patří šatní skříně, obývací stěny, noční stolky nebo botníky v dubu sonoma. Struktura dřeva, která je charakteristická svojí nepravidelností, dodává nábytku přírodní vzhled. Díky teplé barvě tohoto dekoru skvěle ladí s dalšími světlými barvami, ale také s kovovými studenými prvky.

Proč světlý nábytek vládne dětským pokojům a obývákům?

Největší předností světlých barev je jejich univerzálnost. Dokážou místnosti nechat prostor pro vyniknutí dalších barev, materiálů a solitérů.

Světlý nábytek v dětském pokoji

Děti rostou jako z vody. Kompletní renovace dětského pokoje každých pár let by vám udělala pěkný průvan v peněžence. Nejlepší proto je dětské pokoje zařizovat univerzálně hned od počátku. A právě v otázce univerzálnosti si na své přijde bílá barva a světlý nábytek.

Není nutné, aby byl celý dětský pokoj bílý a vzbuzoval neosobní dojem nemocniční sterilnosti. Barvy použijte taky, ale pouze v podobě doplňků. Například bílou barvou mohou být vymalované dvě nebo tři stěny.

Ostatní mohou být pastelové nebo opatřeny tapetou. Barevnou hravost do pokojíčku vneste na kusovém koberci, závěsech, povlečení, hračkách a obrázcích. Obrazy i textilní doplňky můžete měnit podle toho, jak dítě roste.

Stejně to bude i u nábytku. Bílý nábytek nebo nábytek v kombinaci s dubem sonoma je nesmrtelný. Je skvělou volbou pro malé děti, ale také studenty. Navíc existují speciální nálepky na nábytek, díky kterým můžete do pokojíčku pozvat třeba oblíbené pohádkové postavy, které se během dospívání postupně vytratí, a nahradit je může jiná ozdoba.

bydimekvalitne-eranabytek-dub-sonoma.jpg

dětský pokoj dub sonoma
Zdroj: 
www.eranabytek.cz
Dub sonoma je nadčasovým dekorem.

Světlý nábytek v obývacím pokoji

Bílá je nadčasová a neexistuje módní trend, který by ji ze své barevné palety vynechal. Jestliže toužíte po obývacím pokoji, který bude trendy reprezentačním prostorem v každé době, měli byste jej vybavit světlým nábytkem. Ten do pokoje vnese čistotu, ale také pomyslnou otevřenost a uvolněnost, která podporuje konverzaci.

Světlý nábytek vám navíc otevírá možnost se designově vyřádit. Rozbijte světlé pojetí solitérním křeslem či sedačkou v křiklavé barvě. Nebo na komodu či police postavte dekorace v totálním kontrastu s celkovým pojetím místnosti. Stěny mohou zdobit výrazné obrazy nebo plakáty.

Světlý nábytek do obýváku se s oblibou doplňuje o kovové prvky či vysoké nožky, které ještě více umocní dojem vzdušnosti. V obývacím pokoji si své místo najde také nábytek s dřevěným dekorem. Oblíbené jsou celé sestavy, ovšem můžete vsadit pouze na solitérní prvky, jako je komoda či konferenční stolek v dekoru dubu sonoma.

Podlaha, nábytek a výmalba by spolu měli ladit

Abyste dosáhli harmonie v dětském i obývacím pokoji, je potřeba správně pracovat s barvami a kontrasty. U podlah platí, že by měly být v kontrastu s nábytkem. Na tmavých podlahách by měl stát světlý nábytek a naopak. Podlaha a nábytek ve stejné barvě by působily fádně.

Vyplatí se také vědět, že tmavá podlaha prostory zmenšuje a přidává jim na útulnosti. Ovšem nezapomeňte, že jsou na ní vidět veškeré nečistoty. Světlá naopak prostor zvětší. Aby podlaha nepůsobila příliš sterilně, můžete na ni položit třeba kusový koberec výraznější barvy.

7 osvědčených kombinací podlahy a výmalby stěn

Jak může optika pracovat ve váš prospěch?

 1. Světlá podlaha a světlé zdi udělají prostor opticky širší, ale místnost může působit sterilně.
 2. Světlá podlaha a tmavé zdi kladou důraz na horizontální linie.
 3. Světlá podlaha, strop a zadní stěna se postarají o to, aby byl prostor užší, hlubší a vyšší.
 4. Světlá podlaha, strop a tmavá zadní zeď místnost zmenší.
 5. Tmavá podlaha, světlý strop a zdi udělají místnost širší.
 6. Tmavá podlaha, strop a světlé zdi místnost sníží a rozšíří.
 7. Tmavá podlaha, zdi a světlý strop vytvoří stínový efekt, světlo bude vypadat, jako by dopadalo shora.

Pokud milujete nadčasovost a čistotu, jsou pro vás světlé barvy a v kombinaci s přírodními prvky jasnou volbou.