Jste zde

Sprchový kout do koupelny musí padnout. WellMall přináší tipy, jak vybrat správnou velikost

sprchový kout Noomi Zdroj: wellmall.cz
Nákup nového sprchového koutu už dal mnoha majitelům bytů a domů pořádně zabrat. Není se čemu divit – na trhu existuje celá škála různých modelů, které se od sebe v mnoha ohledech liší.

5. 1. 2023

Vy přitom nehledáte jen tak nějaký sprchový kout, ale takový, který bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám a do vaší koupelny perfektně zapadne.

Jak takový najít? S obchodem WellMall, který je zkušeným prodejcem koupelnového vybavení, jsme pro vás připravili průvodce nejdůležitějšími kroky při výběru vhodných rozměrů. Pokud si naše tipy vezmete k srdci, vaše cesta k tomu pravému sprchovému koutu do vaší koupelny bude podstatně kratší a příjemnější.

Komfort a bezpečí na prvním místě

Jestliže nechcete mít z každodenní hygieny nepříjemnou zkušenost, sprchový kout by pro vás měl být v první řadě komfortní a bezpečný. Obecně se v tomto ohledu doporučuje minimální velikost 80×80 cm. Pokud vám to ale vaše koupelna dovolí, určitě sáhněte po větší variantě. Myslete na to, že každý centimetr navíc znamená pohodlnější sprchování. 

Důležitá je i volba vhodného tvaru. Do menších koupelen si lidé nejčastěji kupují čtvrtkruhové sprchové kouty, které nabízí dostatek místa pro komfortní umývání. Zároveň je bez problému umístíte do rohu, a tak vám ušetří podstatnou část prostoru. 

unnamed.png

sprchový kout Rio
Zdroj: 
wellmall.cz

Nejsnadnější výběr budete mít logicky v případě, že hledáte sprchový kout do velké koupelny. V takovém případě doporučujeme sáhnout po modelu obdélníkového tvaru. Ve větších variantách se nabízí i asymetrické nebo klasické čtvercové sprchové kouty, a to až s rozměry 120×120 cm, kde si každodenní hygienu opravdu užijete.

Než si sprchový kout objednáte, ujistěte se, že v daném rozměru seženete i sprchovou vaničku. V nabídce WellMall na vás čekají i sety, které obsahují jak zástěnu, tak i kvalitní vaničku. Díky nim budete mít jistotu, že oba díly budou k sobě pasovat, a navíc při nákupu výrazně ušetříte.

Nezanedbávejte výšku sprchového koutu

Každý řeší výšku a šířku, málokdo se ale zamyslí nad tím, že by měl sprchový kout či zástěna odpovídat nárokům domácnosti i z hlediska výšky. Pokud totiž není dostačující, voda by mohla při sprchování stříkat přes vrchní okraj. Obvykle si vystačíte s výškou v rozmezí 185 až 195 cm. Nicméně pokud je některý člen domácnosti nadprůměrně vysoký, dost možná budete potřebovat ještě vyšší variantu.

Záleží i na způsobu otevírání

Nejde však pouze o samotné rozměry, ale i o to, jaký mají dveře do sprchového koutu způsob otevírání. Jestliže je vaše koupelna stísněná, nejrozumnější volbou pro vás budou varianty, které při manipulaci nezabírají žádný další prostor. Konkrétně máte k dispozici:

  • shrnovací sprchové dveře – tvořené úzkými (nejčastěji plastovými) lamelami, které se shrnují k jedné straně sprchového koutu. Jejich výhoda spočívá v tom, že jejich šířku můžete snadno upravit přidáním nebo odebráním jedné či více lamel;
  • zalamovací sprchové dveře – sklápějí se k vnitřní stěně sprchového koutu, takže zanechávají dostatečně širokou mezeru pro pohodlný a bezpečný vstup i výstup. Při manipulaci zůstávají uvnitř sprchového koutu, takže z nich voda nestéká na podlahu
  • posuvné sprchové dveře – posouvají se po kolejnicích, které by měly splňovat vysoké standardy kvality, aby bylo možné dveře bez námahy otevřít. Ložiska v kolejnicích je třeba občas promazat, aby se prodloužila jejich životnost.

Jestliže pro vás není prostor překážkou, máte k dispozici také klasické pantové neboli otevírací varianty. V takovém případě se nabízejí sprchové dveře jednokřídlé a dvoukřídlé – druhá možnost má o něco menší nároky na okolní prostor, i tak byste ale měli nechat před koutem dostatek místa. 

Atypické sprchové kouty do neobvyklých koupelen

Prodejci koupelnového vybavení samozřejmě počítají i s tím, že ne každá koupelna má standardní podobu a rozměry. Proto v sortimentu WellMall najdete i atypické varianty sprchových koutů a zástěn, které se od těch klasických liší jak tvarem, tak i rozměry. V některých případech se možná budete muset smířit s tím, že místo sprchové vaničky instalujete do koupelny odtokový žlab. I to má ovšem své nesporné výhody. O tom ale zase příště.

Související články