Jste zde

Souboj kotlů: Jaký vybrat? Plynový, elektrický nebo kondenzační?

Zdroj: acv.com

Potřebujete-li vyměnit stávající kotel za nový, máte možnost vybírat z mnoha odlišných výrobků. Ve „hře“ jsou totiž kondenzační i plynové kotle, elektrokotle, ale i kotle na tuhá paliva.

2. 12. 2013

Kotle jsou zdrojem tepla, přičemž slouží i k ohřevu vody. To platilo a platí neustále. Jako v každé jiné oblasti, ovšem i v této dochází k postupnému vývoji, takže aktuálně můžete vybírat z celé řady vysoce kvalitních kotlů mnoha značek (např. Viadrus či Vaillant). Lze si tak pořídit výrobek, jenž Vám bude vyhovovat ve všech ohledech. Pojďme si tedy ve zkratce shrnout, jaké máte možnosti.

Do jakého kotle investovat peníze?

Ve sféře kotlů hraje pochopitelně roli vícero faktorů, tedy kupříkladu na co a kam takový výrobek potřebujete. Zde je tedy alespoň výčet jednotlivých kategorií. 

topeni-levne1

Kotlů je spousta druhů - vybírejte pečlivě! Zdroj: topenilevne.cz

  • Plynové kotle: ty se dnes v podstatě vyrábějí ve dvou variantách. Stacionární plynový kotel se přitom hodí spíše do větších kotelen. Pro použití v domácnosti se proto raději zajímejte o nabídku závěsných plynových kotlů (více o obou typech zde) , které lze nastavit jednoduchých naprogramováním a mají i speciální funkci rychlého ohřevu vody.
  • Elektrické kotle: další spolehlivá varianta. Elektrický kotel či elektrokotel je zajímavý menšími rozměry, jakož i nižší hmotností. Lze je proto používat téměř všude, a to i díky zvýšené bezpečnosti a velice tichému provozu. Elektrokotle jsou tudíž spolehlivým výrobkem pro ohřev vody i jako alternativní zdroj tepelné energie.
  • Kotle na tuhá paliva: jedná se o klasickou variantu topení, kterou i nadále využívá mnoho lidí. Proč? Příčinou jsou zejména nízké ceny jednotlivých paliv. Úspornou variantu topení v této kategorii představují rovněž tzv. automatické kotle, jež jsou zároveň jednoduše obsluhovatelné.
  • Kondenzační kotle: ty sice patří k poněkud dražším výrobkům, přesto jsou z dlouhodobého hlediska zajímavou alternativou. S tímto kotlem totiž neutratíte tolik za palivo, přičemž se zároveň jedná o velmi šetrnou variantu k životnímu prostředí.

Související články