Jste zde

Sněhové frézy: Správně vybraná vám ušetří čas i námahu

Zdroj: mountfield.cz

Ne v každém vyvolává padající sníh romantické představy. Někdo si představí lopatu, hrablo a dlouhé hodiny práce. Ušetřit vám čas i námahu ale může sněhová fréza. Víte, jakou byte měli vybrat?

2. 3. 2014

Sněhová fréza ušetří spoustu času a námahy. Nánosy hladkého, zledovatělého i dlouho ležícího sněhu budou pryč snadno a rychle. Fréza je lehce ovladatelná a práce s ní se nemusí bát ani žena.

Podle čeho sněhovou frézu vybrat?

Hlavním vodítkem by měla být velikost, klimatické podmínky a profil plochy, kde budete frézu využívat. Důležitá je také frekvence odklízení. Pokud si pořizujete frézu hlavně kvůli zahradě, zvažte, jestli se vám spíš nevyplatí univerzální kultivátor.

Dvoustupňová nebo jednostupňová fréza?

Dvoustupňové sněhové frézy se hodí na všechny druhy sněhu. Vhodné jsou také pro odklízení sněhu na velkých pozemcích, parkovištích či u horských chat. Pracovní část sněhové frézy tvoří ocelový šnek často vybavený zuby, jehož úkolem je sníh odkrojit, rozmělnit a dopravit do vysokootáčkového ventilátoru. Ventilátor pak odhodí výletovým komínkem sníh ven. Z tohoto důvodu hovoříme o dvou stupních sněhové frézy.  Odhoz sněhu je až do vzdálenosti 5 až 10 metrů. Nezbytnou výbavou těchto strojů jsou i vlastní pojezd a několik rychlostí včetně zpátečky.

Jednostupňové sněhové frézy naleznou využití ve městech, při odklízení chodníků, menších asfaltových či betonových ploch. Hlavní přednosti jednostupňových fréz jsou snadná ovladatelnost a nízká hmotnost. Šnekový systém nabírá sníh a ten je vzápětí odhozen nastavitelným komínem. I přes absenci pojezdu není práce namáhavá. Šnek, který nabírá sníh, totiž napomáhá stroji kupředu.

Jaký zvolit motor?

  • Benzinové motory u sněhové frézy - můžete je použít kdekoliv a na jakékoliv množství sněhu. Benzinové frézy, které jsou vybaveny spalovacím motorem, udrží otáčky a díky tomu zaručí skvělý výkon v náročných pracovních podmínkách.
  • Elektrické motory u sněhové frézy - ty se využívají u fréz, s kterými se chystáte odklidit čerstvě napadaný sníh na zápraží. Určeny jsou k uklízení rovných ploch. Výhodou je tichá a lehká manipulace, ovšem je stále nutné myslet na délku přívodního kabelu a na nižší výkon.

Na co nezapomenout?

V závěru je dobré shrnout, čemu věnovat při výběru frézy pozor. Důležitá je kvalita a pak také lehká ovladatelnost, aby i při práci v rukavicích byla snadná obsluha. Vzhledem k vysokým mrazům je lepší pořídit přístroj s elektrickým startérem. Důležitá je i robustní konstrukce, která zajistí, aby fréza vydržela i překážky typu kamene nebo železa.  A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na výkonnost. Zapomenout nesmíte také na údržbu -  doporučujeme frézku po každé práci očistit, aby nedocházelo ke korozi. K rychlému očištění může posloužit například vysokotlaký čistič.

Související články