Jste zde

S hypotékami to nevypadá růžově. Na konci roku může být úroková sazba i 7 %

výše základní úrokové sazby Zdroj: Pixabay
Guvernér České národní banky dneska oznámil nové zvýšení základní úrokové sazby u hypotečních úvěrů, a to 0,75 %. Na vině je inflace, která se v dohledné době nejspíš nebude snižovat, i válka na Ukrajině.

5. 5. 2022

Už v únoru 2022 byla základní úroková sazba nejvyšší za posledních 20 let. Aby toho nebylo málo, od dubna se přidaly taky tři ukazatele, resp. podmínky, které musí zájemci o hypoteční úvěry splnit (psali jsme o nich v článku Na hypotéky nedosáhnou další zájemci. ČNB opět zpřísnila podmínky).

Základní úroková sazba jen tak neklesne

Dobrých zpráv se v téhle oblasti nejspíš jen tak nedočkáme. Odborníci totiž odhadují, že v závěru letošního roku dosáhne základní úroková sazba 7 % a u 90% hypoték půjde i nad ni. Zároveň radí všem, kterým bude v druhém pololetí končit fixace, aby se pokusili prodloužit stávající úvěr o takovou dobu, jakou už splácí. Jinak by se mohla hypotéka zatraceně prodražit.

Zároveň je nutné dodat, že se konečně aspoň trochu ochlazuje trh s nemovitostmi. Poptávka sice ještě stále převyšuje nabídku, ale už ne tak razantně jako dřív. Nové nemovitosti, které spatří světlo světa ve třetím čtvrtletí letošního roku, budou mít jejich developeři problém prodat za zamýšlenou cenu.

Použité zdroje:

  • Tisková zpráva Videobydlení.cz z 5. 5. 2022
  • https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/dalsi-vyrazny-rust-urokove-sazby-cnb-ji-navysila-uz-na-575-procenta-40396042

Související články