Jste zde

Rodinný dům v Omicích ukazuje cestu ze současné energetické krize

rodinný dům v Omicích PR Zdroj: fenixgroup.cz
V domě, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo.

7. 12. 2022

Vědci a dodavatelé technologií tady už druhým rokem 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Tato, a mnoho jiných dat spolehlivě poskytuje uživateli řídicí systém iCOOL4 na hardwaru firmy TECO. Inteligentní rodinný dům je vybaven FVE s výkonem 9.7 kWp od společnosti S-Power Energies, domácím bateriovým úložištěm firmy AERS (do září typ AES s kapacitou 11,25 kWh, od září 2021 pak stanice HES s kapacitou 41 kWh), rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým vytápěním (podlahové rohože a fólie, stropní fólie a sálavé panely) z produkce společnosti Fenix Group. Z výčtu je na první pohled zřejmé, že na domě se sešli výhradně čeští výrobci, což je dobrá zpráva pro všechny stavebníky, kteří by o podobně řešeném rodinném domě uvažovali.

-t-005-.jpg

projekt CAMEB
Zdroj: 
fenixgroup.cz

Dům v Omicích potvrzuje, že spojení elektrického sálavého vytápění, fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v rezidenční sféře budoucnost

Energetická krize způsobená přeregulovaností energetiky ve spojení s ideologickou slepotou paralyzovala fungující energetický trh, což se v Evropě začalo projevovat v průběhu minulého roku. Situace potom gradovala koncem roku 2021. Letošní válka na Ukrajině a její důsledky jsou už pouze potvrzením série špatných energetických rozhodnutí EU z minulosti. Přesto jsou v této neradostné situaci perspektivy velkoplošného elektrického sálavého vytápění docela dobré. Řešení v Omicích v praxi potvrzuje také výhody kombinace fotovoltaiky, baterie, elektrického sálavého vytápění a sálavých kamen nebo krbových vložek v rodinných domech.

Ekonomicky silnější část populace může zvýšit svoji energetickou soběstačnost instalací FVE a chytrých bateriových úložišť

Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh už tady rok reálně funguje a aktivně využívá denní spotový trh s elektrickou energií. Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu.

-t-096-.jpg

rodinný dům v Omicích
Zdroj: 
fenixgroup.cz

I u zákazníků s běžnými příjmy existuje řešení

Jedním z důvodů, proč je spotřeba elektrické energie v budovách vytápěných sálavými systémy o cca 40 % nižší než u teplovodních systémů s tepelnými čerpadly, je skutečnost, že sálavé systémy se v budovách velmi často kombinují např. s kamny na dřevo či krby. Na rozdíl od teplovodních systémů totiž sálavé systémy zcela automaticky reagují na jakýkoliv další tepelný zdroj v místnosti, ať již je jím krb, žehlička, varná deska či člověk. Pro tuto svoji výhodu je tato kombinace velmi často využívaná, přičemž podíl jednotlivých energií je možno plně přizpůsobit možnostem a potřebám uživatele. Opět na rozdíl od teplovodních systémů je zde možné bez jakýchkoliv dodatečných ztrát způsobených cirkulací teplé vody libovolně omezit vytápění v jednotlivých místnostech a v komfortním režimu provozovat pouze některé, a to v míře ekonomicky únosné pro uživatele.

-t-039-.jpg

projekt CAMEB
Zdroj: 
fenixgroup.cz

Energetický koncept Fenix přináší maximální soběstačnost, významné úspory energie, unikátní české řešení a tepelný komfort

Dlouhodobé přednosti elektrického sálavého vytápění dokumentuje i provoz inteligentního rodinného domu v Omicích (budova s téměř nulovou spotřebou energie, dle PENB je ve třídě A). Elektrické topení je tady doplněno ještě o sálavá kamna na dřevo a tyto dva zdroje dům spolehlivě a nákladově velmi efektivně vytopí. Přebytky energie z výroby FVE jsou primárně ukládány do baterií stanice HES (kapacita 41 kWh umožňuje akumulovat podstatnou část momentálně nevyužité výroby), část energie je akumulována do zásobníku s teplou vodou. Naakumulovaná energie je buď spotřebována později přímo v domě nebo je cíleně prodána do distribuční sítě v době výhodné výkupní ceny (uživatel objektu je u dodavatele el. energie, který dodává/vykupuje el. energii za tzv. spotovou cenu). Tento systém hospodaření s energií je řízen automaticky pomocí nadřazené regulace. Celé to funguje velmi dobře, majitel má v domě vysoký tepelný komfort a náklady na provoz a vytápění domu jsou přitom i při spotových cenách elektrické energie nízké. Například za duben 2022 byla měsíční úspora díky Energetickému konceptu Fenix a aktivnímu využívání spotového trhu ve srovnání s nákupem silové energie podle aktuálních ceníků (ČEZ, sazba D 57, 3 roky fixace) až 9.000 Kč. V květnu i červnu majitel ušetřil díky výhodnému nákupu, kvalifikované spotřebě a výhodnému prodeji dalších 7.000 Kč měsíčně.

-t-072-.jpg

rodinný dům v Omicích
Zdroj: 
fenixgroup.cz

Více informací o Energetickém konceptu Fenix hledejte na www.fenixgroup.cz, o možnostech bateriových stanic HES od firmy AERS se více dozvíte na www.aers.cz. A na YouTube kanálu Elektro Dad se díky QR kódu názorně můžete seznámit, jak lze díky bateriové stanici HES a inteligentnímu prediktivnímu softwaru (z dílny UCEEB ČVUT v Praze) chytře, ekonomicky výhodně a aktivně pracovat s nákupem a prodejem elektřiny na spotovém trhu.

Související články