Jste zde

Posypová sůl a její přínos pro bezpečný pohyb v zimě

posypová sůl PR Zdroj: ungvar / Shutterstock
Zima přináší nejen poetické výhledy do zasněžené krajiny, ale také výzvy v podobě kluzkých silnic a chodníků. Jedním z nejúčinnějších řešení, jak zvýšit bezpečnost v zimních měsících, je použití posypové soli.

20. 12. 2023

Tento osvědčený prostředek je důležitým pomocníkem při zajištění bezpečných a přístupnějších cest jak pro řidiče, tak i chodce.

Stará dobrá posypová sůl

Posypová sůl je jedním z nejpoužívanějších posypových materiálů používaných k údržbě silnic a chodníků v zimních měsících. Bývá označována také jako technická sůl. Po chemické stránce jde o klasickou sůl, tedy chlorid sodný, k níž jsou přidány protispékavé látky.

Sůl snižuje bod tuhnutí vody, což vede k tomu, že led a sníh na silnicích rychleji roztaje a nevznikne tak ledová vrstva. Tím se výrazně zlepší přilnavost vozidel k vozovce a sníží riziko nehod. Posypová sůl je účinná do teploty cca -10 °C a používá se buď v pevném stavu nebo tekutém coby solanka.

Další chemické látky používané k rozmražení

K ošetření komunikací a odstranění sněhu a ledu se využívají i jiné látky, například chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý nebo močovina. Jejich cena je však několikanásobně vyšší. Proto patří sůl posypová mezi nejpoužívanější pomocníky při zimní údržbě.

Jiné posypové materiály

Setkat se můžeme i s inertními posypovými materiály, jejichž cílem je zdrsnění povrchu a zvýšení přilnavosti. Nejčastěji bývá k vidění štěrk, písek nebo popel. Výhodou je rychlá účinnost, není totiž nutné čekat na rozmrazení. Nevýhodou těchto materiálů je především prašnost, zanášení kanalizace, znečištění a případný úklid pozůstatků posypu po zimní sezóně.

Hledání ekologičtější alternativy

Nevýhodou posypové soli je rozpustnost ve vodě, protože při častém střídání teplot může být rychle odplavena společně s tajícím ledem a sněhem. Hledání alternativních látek a materiálů souvisí také se snahou eliminovat negativní dopady nadměrného solení na okolní přírodu. Agresivně může sůl posypová působit na zvířecí tlapky a pneumatiky automobilů. Cenově přijatelná, stejně účinná a ekologická náhrada soli však zatím není k dispozici.

Posypová sůl jako prevence nehod a úrazů

Statistiky ukazují, že v zimních měsících dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod kvůli kluzkým povrchům. Používání posypové soli významně přispívá k prevenci těchto nehod. Zajišťuje lepší kontrolu nad vozidly a umožňuje chodcům bezpečnější pohyb po chodnících.

Nemalá investice pro města i obce

Města a obce každoročně investují do zásob posypové soli nemalé částky, aby zajistily bezpečnost svých obyvatel. Tato investice se vyplácí nejen v podobě ochrany životů a zdraví, ale také v udržování plynulosti silničního provozu a minimalizaci ekonomických ztrát způsobených zimním počasím.

Nepostradatelný pomocník

Posypová sůl je tedy nejen ekonomicky efektivní, ale především zásadní pro zajištění bezpečnosti na silnicích a chodnících v zimě. Její role v prevenci nehod a zranění je nepopiratelná a její používání by mělo být neodmyslitelnou součástí zimní údržby v každé obci. Pytlovaná sůl na posyp na paletách nechybí v nabídce internetového obchodu Sul-posypova.cz. Neváhejte a zajistěte si dostatečné zásoby soli co nejdříve. S příchodem zimy se z ní mnohdy stává nedostatkové zboží.

Související články