Jste zde

Posuvné dveře: Šetří místo a jsou krásné. Jaké vybrat?

Zdroj: studio-interier.cz

Šetří místo, jsou tiché, krásně vypadají a vybrat si člověk může z desítek typů. Posuvné dveře po právu dobývají české domácnosti. Podívejte se na jejich přednosti, seznamte se s tím, kde všude nacházejí uplatnění, a třeba vás také okouzlí!

7. 5. 2014

První pevností, kterou posuvné dveře dobyly, byly malé byty. A není divu – při manipulaci s klasickými dveřmi na pantech jsou potřeba minimálně dva čtvereční metry volného prostoru. A znamená to, že do těchto dvou metrů člověk nemůže umístit žádný nábytek.

Naopak u posuvných dveří prostoru pro manipulaci potřebujete minimum – u těch, které se posouvají po stěně, pár centimetrů prostoru právě u stěny, dveřní systémy, které se zasouvají přímo do stavebního pouzdra, pak nepotřebují ani centimetr navíc!

sapeli1-1

Dvoukřídlé posuvné dveře. Zdroj: studio-interier.cz

Záleží jen na vás, jaké si vyberete

Posuvné dveře pak na plné čáře vítězí i v oblasti designu. Ten je de facto omezený jen fantazií klienta. Často se používá dýha v designu dřeva, laminát, ale není problém vytvořit dveře skleněné, které – pravda – nadřazují estetickou funkci všem ostatním. Materiály je možné i nakombinovat, pohrát si s barvami, s leskem, s kontrastem matných a lesklých povrchů… Kvalitní firma dokáže vyjít vašim požadavkům vstříc, zároveň je ale korigovat tak, aby dveře byly maximálně funkční a bezpečné.

sapeli1-2

Posuvné dveře vedené na zdi ušetří místo a vy si navíc ušetřítie staristi s velkými stavebními úpravami. Zdroj: studio-interier.cz

Pokud se rozhodnete pro posuvné dveře, ale nechcete se pouštět do velkých stavebních úprav, zvolte model s posunem po stěně. Pojezdový systém je v tomto případě umístěný přímo na zdi a dveře se pohybují po něm. Úspora prostoru nebude stoprocentní, nicméně se vyhnete stavebním pracím.

Když dveře mizí ve zdi…

Druhou variantou je pak instalace stavebního pouzdra, do kterého dveře zajíždějí. V tomto případě jsou nutné větší stavební úpravy. Stavební pouzdra se totiž umisťují přímo do sádrokartonové nebo zděné příčky – a dveře pak v místech, kde jsou běžně panty, zajíždějí dovnitř, do zdi.

sapeli1-3

Materiálů, které se na posuvné dveře dají použít, je nepřeberné množství. Velmi efektní je například neprůhledné matné sklo. Zdroj: studio-interier.cz

A člověk se nemusí omezovat jen na jednokřídlé dveře – stejné řešení je možné uplatnit i u dvoukřídlých dveří. Pro ně dokonce platí, že je možné pohyb obou křídel zesynchronizovat – obě se tedy otvírají, případně zavírají naráz.

Pohlídejte si kvalitu pojezdů a kování

Na co si dát při pořizování posuvných dveří pozor? Samozřejmě na kvalitu. A to nejen na kvalitu samotných dveří, jejich provedení a materiálů, ze kterých jsou vyrobené, ale i na kvalitu pojezdů a kování. Jen kvalitní pojezdy a kování totiž zajistí, že dveře nebudou hlučné, nebudou skřípat a budou vám dělat jen radost. A propos – pokud chcete, aby byl pohyb těchto dveří skutečně stoprocentně tichý, pořiďte si takzvaný tichý doraz. Ten zajistí, že dveře skutečně docvaknou maximálně tiše.

sapeli1-5

Posuvné dveře jsou trendy - vybrat si můžete z desítek variant provedení. Zdroj: studio-interier.cz

Ano, posuvné dveře jsou dražší než klasické pantové dveře. Což je logické – jsou totiž náročnější na výrobu a samozřejmě na instalaci. Pokud se pro ně rozhodnete, pak je potřeba počítat s tím, že cena za stavební pouzdro a dveře začíná na zhruba sedmi tisících korunách, u pouzder pro dvoukřídlé dveře počítejte s částkou okolo deseti tisíc korun za stavební pouzdra. Výsledek ale rozhodně stojí za to!