Jste zde

Pořídit dětem křečka je radost, ale i zodpovědnost. Jejich, ale i vaše

křeček PR Zdroj: Bigstockphoto
Pořídit si domů křečka nejsou jen radosti, ale také každodenní povinnosti a starosti. Pojďte s námi zjistit, co všechno obnáší správná péče a co by měl splňovat ideální křeččí domov.

22. 12. 2021

Roztomilí malí křečci patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a jsou obvykle i prvním zvířetem, které pořizují rodiče svým dětem. Dítěti neublíží, nejsou závazkem na mnoho let a jejich chov není nijak náročný. Vlastně vám stačí jen dostatečně velká klec pro křečka, pár desetikorun měsíčně na vhodné krmivo a chuť se o tyhle malé neposedy starat. Křečci totiž nejsou hračka – a stejně jako ostatní domácí mazlíčci potřebují vaši péči a pozornost.

Křečkům dopřejte možnost dostatečného pohybu

Křečci jsou velmi aktivní zvířata a ke spokojenému životu potřebují poměrně velký prostor, aby se mohli proběhnout. Minimální velikost klece pro jednoho křečka by měla být 60 na 40 cm. Samozřejmě ale platí, že čím více prostoru na běhání křečkovi poskytnete, tím spokojenější bude.

Pokud sáhnete po klasické drátěné kleci, speciální pozornost věnujte rozteči mezi dráty. Větší klece mají většinou mezi dráty větší rozteč, kterou ale může křeček velmi snadno utéct. Rozteč mezi dráty by proto nikdy neměla být větší než 8 mm. Ostatně, mnozí začínající chovatelé se ráno velmi divili, kam se jejich nový mazlíček přes noc vypařil. A hledat malinkého křečka třeba ve 100metrovém bytě opravdu nechcete…

Tip: V případě, že si nemůžete dovolit pro křečka klec s rozměry, které jsme zmínili jako minimum, zvolte klec vícepatrovou. Ta křečkovi poskytne více možností pohybu a lezení. Horní patro vždy však volte dřevěné nebo plastové, nikoliv drátěné, aby se křeček mohl bez problémů proběhnout.

V kleci by mělo být místo pro odpočinek i zábavu

Křečci jsou velmi zvídaví tvorové. Kromě základních potřeb, jako jsou napáječka na vodu, jesličky na seno a miska na potravu, by tak v žádné kleci rozhodně neměly chybět zábavné prvky, které křečka nejen rozptýlí a zabaví, ale také ho udrží v dobré kondici.

Výběr „křeččích“ hraček je opravdu bohatý. Vybírat můžete mezi nejrůznějšími prolézačkami, tunely a mosty. Sázkou na jistotu je tradiční kolotoč, kde se křeček do sytosti vyřádí a který ho zabaví na dlouhé hodiny.

Stejně tak v kleci nesmí chybět větvičky, ořechy a nejrůznější hračky na hlodání, které slouží k obrušování zubů, a domeček, ve kterém se bude křeček cítit v bezpečí a kde najde klid na nerušený spánek během dne.

Tip: Domeček ani zábavné prvky pro křečky nemusíte hned kupovat! Velmi jednoduše je můžete vyrobit z ruliček od toaletního papíru, z nejrůznějších krabiček i z kokosové skořápky.

Umístění klece nepodceňujte!

Při umisťování klece je třeba zohlednit, že křeček je noční tvor, který přes den potřebuje klid na spánek, a naopak v noci dělá hluk. Umístit křeččí klec k dětem do pokoje tak není zrovna ideální. Naštěstí nabídka klecí pro křečky je opravdu pestrá, a proto není problém umístit ji třeba i do obývacího pokoje a sladit ji s interiérem. Pamatujte však na to, že křečkům nedělá dobře průvan, chlad ani přímé slunce.

Chov křečků v akváriu má svá úskalí

Chov křečků je možný nejen v kleci, ale i v teráriu. Pro křečky je však méně vhodné, a to hned z několika důvodů.

Uvnitř terária je horší cirkulace vzduchu, hůře se čistí a křeček nemá možnost šplhat. Z toho důvodu, tak musí být terárium minimálně o 20 cm větší než klec a nesmí v něm chybět žebříky, různé větvičky a jiné šplhací prvky.

Na druhou stranu průhlednost skla vám umožní sledovat křečka kdykoliv během jeho aktivit, nehrozí, že vám křeček uteče skrz mříže, a nedochází ke znečišťování okolí stelivem a senem, které běžně létá z klece při křeččím dovádění.

Související články