Jste zde

Plánujete štěňátko? Zorientujte se ve stravě, kterou bude potřebovat

plánujeme štěňátko Zdroj: alza.cz
Chystáte se pořídit si do domácnosti čtyřnohého společníka? Pak byste se na takový příchod měli pořádně připravit a ledacos si nastudovat.

20. 12. 2021

Kromě pelíšku, hraček a misek se neobejdete bez kvalitní stravy, aby vám mohl pejsek dělat společnost dlouhé roky a ideálně bez nemocí a zažívacích potíží. Základem takové vyvážené stravy jsou milované i zatracované granule pro psy. Když nebudete vybírat ty ze všech nejlevnější, určitě svému zvířeti neublížíte.

Jak vybírat granule pro pejska?

Vybrat ty správné granule není jednoduché. Každý pes je totiž jedinečný, tedy konkrétně jeho zažívání. Standardně se ale spokojí s granulkami pro juniory, dospělé psy a seniory.

Rozdíl mezi nimi je patrný – například granule pro štěňata jsou kaloricky bohatší a připravené zasytit zvíře ve vývinu. Na běžné granule můžete přejít, jakmile začne váš mazlík dospívat – u malých plemen je to kolem 10. měsíce, u středních kolem 12. měsíce, u velkých mezi 12. a 16. měsícem a u obřích pak až kolem 24. měsíce.

Pokud se v duchu ptáte na rozdíl mezi běžnými granulemi a těmi pro psí seniory, roli hraje nižší kalorický příjem, zato však vyšší koncentrace živin, jako jsou vitamíny a minerály.

Když odhlédneme od věku, můžeme granule pro psy vybírat taky podle toho, jak velké plemeno máme – dělí se totiž na malé, střední a velké. Menší pejsci potřebují vyšší kalorický příjem, aby si udrželi termoregulaci ve správném chodu. Střední psi zase vyžadují omega-3 mastné kyseliny, velká plemena mají větší (s)potřebu vápníku, aby jim dobře rostly svaly a kosti, což je pro ně (s později těžkým tělem) nadmíru důležité.

Speciální granule pro speciální psí potřeby

Jak už bylo řečeno, každý pejsek je originál. Jeden se rád povaluje na gauči, u toho bychom měli příjem kalorií striktně hlídat, aby netloustnul, a třeba vybrat některé z odlehčených. Jiný zase celý den dovádí na zahradě nebo na procházce – ten naopak potřebuje granule pro aktivní psy, které dokážou pokrýt jeho energetický výdej a zajistit ochranu svalové hmoty.

Problém může nastat, když má pejsek zdravotní potíže – víte třeba, že i psům může vadit lepek? Pak není nic jednoduššího než si na to dát pozor a pořizovat mu granule bez obilovin. Stejně tak snadno už dneska seženete dietní granule, hypoalergenní granule (pro případ potravinových alergií a intolerancí) nebo granule pro kastrované psy s nižším obsahem tuku, jehož nabírání bohužel ke kastraci patří.

Zorientovat se v psí stravě vám možná chvilku potrvá a rozhodně byste to neměli podcenit. Začněte s tím včas!

Související články