Jste zde

Péči o zahradu ulehčí zahradní vysavač. Jak ho vybrat?

zahradní vysavač Zdroj: www.bigstockphoto.com
Co si budeme povídat, mít zahradu je úžasné, ale může být náročné udržet ji v dobrém a na pohled pěkném stavu. Sekačka je proto základ, ale základ občas nestačí. Starosti s čistotou plochy může vyřešit třeba zahradní vysavač!

25. 3. 2020

Jde především o spadané listí. Kdo jednou na podzim listí hrabal, ví, že je to na nějakou dobu nekončící práce. Jeden den všechno shrabete, další den už je na zemi další. Čas a práci vám snadno ušetří zahradní vysavač. Stačí jen vybrat si ten, který splní vaše požadavky a bude vyhovovat i rozpočtu vaší domácnosti.

Kromě listí s ním můžete jednoduše „sesbírat“ i jiné drobnosti na zahradě nebo třeba i v dílně, například piliny. Dokonce se s ním dá v menším množství odklidit i čerstvě napadaný sníh.

Na co se při výběru zaměřit

Je několik hlavních parametrů, na které byste si při volbě svého nového pomocníka měli dát pozor.

Výkon: Ten by měl být tím větší, čím větší plochu potřebujete zaobstarat. Kvalitní zahradní vysavač je osazen motorem o výkonu 2 500 W a víc.

Příkon: U elektrických zahradních vysavačů by měl být příkon aspoň 2 000 W, u benzínových je vyhovující i 1 000 W.

Sací výkon: Obvyklá hodnota sacího výkonu je 800 metrů krychlových za hodinu. Vysajete tak i velké plochy během krátké doby.

Hmotnost: Ideální je, když vysavač neváží víc než 5 kilogramů. Čím víc totiž váží, tím složitěji se s ním manipuluje a tím dříve budete unavení z jeho nošení.

Typ pohonu: Zahradní vysavač může být elektrický, akumulátorový nebo benzínový. Elektrické vysavače bývají nejlevnější a nejoblíbenější, ale hodí se spíš pro menší a středně velké plochy a jste limitováni kabelem. Akumulátorový vysavač nabízí neomezený pohyb díky absenci kabelu, ale nevydrží dlouhý provoz. Benzínové vysavače disponují vysokým výkonem a dlouhou dobou provozu. Jsou ale těžší a hlučnější.

Materiál: Plášť levnějšího zahradního vysavače může být z plastu (měkkého, v lepším případě tvrzeného), ten nejdražší může být kovový.

K dalším vlastnostem, které byste měli brát v úvahu, patří kapacita sběrného vaku, abyste nemuseli řešit jeho vyprazdňování každou chvilku, nebo víceúčelovost vysavače – například možnost foukání a drcení listí.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vysavač, nebo fukar?

Při výběru byste si měli taky promyslet, jestli chcete skutečně vysavač, který listí a nečistoty pojme do sběrného vaku, nebo jestli vám stačí fukar, který to všechno efektivně nafouká na hromadu, kterou pak sami zlikvidujete.

Dobrá zpráva je, že existují i tyhle dva stroje v jednom. Dokonce můžete využít obou funkcí naráz – proudícím vzduchem odlepit nečistoty od země a hned je vysát do vaku. Často tyhle kombinované stroje dokážou kromě foukání a vysávání taky drtit odpad.

Dívejte se i na příslušenství

Příslušenství se dá dokoupit, ale u nového zahradního vysavače by nemělo aspoň z velké části chybět. Důležitý je popruh, rukojeť, dál pak kolečka a nejrůznější nástavce, případně i náhradní sběrný koš.

Jak je to s cenou?

Stejně jako u všech ostatních přístrojů, i u zahradního vysavače jsou různé cenové relace. Ten nejjednodušší pomocník se dá pořídit kolem 1 000 Kč, ten nejnabušenější vás může vyjít i na 15 000 Kč.

Související články