Jste zde

Osmý díl JSSS v duchu panelstory: Kuchyň, obývák i ložnice v jednom

Zdroj: Prima TV

Osmý díl pořadu Jak se staví sen znamenal pro designéry další velkou výzvu. Tou byl třípokojový byt a v něm rovnou tři generace. Podaří se vytvořit pro všechny vhodné prostory?

15. 4. 2013

Babička i malá Kačenka už své místnosti mají, hůř jsou na tom ale rodiče, Luděk a Naďa. Ti se musí spokojit se zastaralým obývacím pokojem a kuchyní, která ještě pamatuje 80. léta, kdy se panelový dům stavěl. Vykouzlíme na 30 metrech čtverečních i spaní pro náš pár? A dovedeme v jedné místnosti vymyslet hned tři funkce?

Babička a dcera mají každá svůj pokoj. Rodiče přežívají v obýváku, chybí jim ložnice, a proto je potřeba 3+1 přeměnit na 4+kk. Nejprve odstraníme původní příčku mezi kuchyní a obývákem, která rozděluje oba prostory na nešikovném místě.  Na vzniklé ploše  31 m2 se nově uspořádají kuchyně, jídelna, obývák a také plnohodnotné spaní pro dva.

jak-se-stavi-sen-8-2

Původní kuchyně má už svá nejlepší léta za sebou. Zdroj: Prima TV

Spaní bude na místě původní jídelny, tedy tam, kde je okno. Kuchyně bude v podstatě na původním místě, ale změní se její uspořádání a design. Jídelna zabere prostor původní pracovny, kterou můžeme přesunout k babičce. Obývák bude tam, kde je, ale změní se poloha sedačky, nábytku a televize.

Stávající stav a tři funkce do budoucna

Rodiče přenechali svou ložnici malé Kačence. Bude z ní mít pokojíček, ale oni nemají kde spát. Do budoucí místnosti, kde je kuchyň i obývák, se musí vejít i ložnice, což je takřka neproveditelné. Pokusíme se tedy o nemožné, z původního vybavení ponecháme pouze novou sedačku a bílou barvu použijeme jako základ pro budoucí řešení. Spojovacím článkem celého prostoru bude pravá dřevěná podlaha.

jak-se-stavi-sen-8-3

Obývák je sice prostorný, nicméně manželům příliš soukromí neskýtá. Zdroj: Prima TV

Změna dispozicí – zazdíme dveře!

Současné vchodové dveře jsou nevhodně umístěné a využitelné stěny výrazně zkracují. Tyto dveře zcela zazdíme a pro nové použijeme původní vchod do spižírny, který vytváří ze vstupní chodby niku. Tím posuneme výrazně stávající dispozici a získáme prostor. Kuchyňská linka bude do tvaru L a funkční zóny – spací a obývací oddělíme sádrokartonovou–vlnou; architektonická sádrokartonová řešení se budou opakovat i v zajímavých podhledech.

jak-se-stavi-sen-8-4

Nová kuchyň - to je zlepšení o sto procent. Zdroj: Prima TV

Stávající kuchyň – vyměníme ji za moderní

Současná kuchyně je 30 let stará, a tak ji plně nahradíme novou v moderním designu. Vybouráním panelové příčky získáme velký prostor pro novou kuchyň, tudíž se do ní bude vstupovat přímo z chodby (nikoliv přes obývák jako doteď). Kuchyňskou část a spací zónu oddělíme světlým plexisklem, tudíž nepřijdeme o přirozené světlo.

jak-se-stavi-sen-8-5

Nový obývací pokoj - jak se vám líbí? Zdroj: Prima TV

Jak na kuchyňský ostrůvek?

Tématy, která se bude v průběhu celého dílu řešit, jsou obývací pokoje v malých bytech a věčné téma kuchyně – tentokrát ve variaci „kuchyňský ostrůvek“. Chybět samozřejmě nebude ani návštěva VIP bydlení. V osmém díle se podíváme k Petře Janů.

Nenechte si ujít další díl nové série „Jak se staví sen“ již v neděli 21. dubna od 18.00 na Prima family!

Související články