Jste zde

Materiál pro vaši terasu: Přírodní dřevo vs. odolný kompozit

Zdroj: www.inoutic.cz
Dřevo, královský materiál teras, má stále silnějšího konkurenta v kompozitu. Jak si oba soupeři stojí? Jejich srovnání vás možná překvapí.

4. 3. 2019

Dřevo: Elegantní tradice

Dřevo nepatří k nejlevnějším terasovým materiálům – zvlášť pokud chcete takové, které vydrží víc než dvě zimy. Levnější beton i dlažbu ale předčí svým přírodním vzhledem. A tím jeho výhody nekončí.

  • Dřevo se v létě nerozpaluje jako „tvrdé“ materiály.
  • Dřevo s drážkami neklouže.
  • Dřevo není tvrdé, pády na něm nekončí ošklivou modřinou.

Zatím zní dřevěná terasa jako ideální řešení, že? Jako přírodní materiál ale podléhá zkáze. Mráz, slunce, déšť, houby, škůdci… Bez pravidelné údržby, olejování a natírání překrásná dřevěná terasa do pár let zešedne a pokroutí se.

Ani když nezanedbáte údržbu, nemáte vyhráno. Zvlášť levnější dřeviny mají tendenci se kroutit, praskat a tvořit třísky. Co tedy na tom, že se terasa v létě nerozpálí. Stejně po ní raději nepřejdete bosou nohou.

Právě kvůli těmto problémům dřeva přichází do hry kompozit.

Zdroj: www.inoutic.cz

Kompozit: Moderní držák

Co přesně je kompozit? Kompozitní terasy, někdy také WPC, kombinují vlastnosti dřeva a plastu. Prkna se vyrábí ze směsi dřevěných pilin a kvalitního plastu. Díky tomu vypadají jako dřevo, ale nemají jeho nevýhody.

  • Kompozit nepotřebuje údržbu – žádné olejování a natírání.
  • Kompozit netvoří třísky.
  • Kompozit odolává houbám, škůdcům i vlivům počasí.
  • Kompozitová prkna se nekroutí a kvalitní kompozit nepraská.

Stejně jako dřevo se kompozitní terasy na slunci nerozpálí jako například kámen, nekloužou a mají měkký dopad. Jsou vhodnější i v případě, že chcete na terase grilovat: kompozitová prkna Twinson jsou samozhášecí. To znamená, že pokud vám vypadne z grilu uhlík, terasa se nepoškodí ani nezačne hořet.

A jaké jsou nevýhody oproti dřevu? Někomu může vadit, že kompozit není zcela přírodní materiál, i když to na první pohled nemusí být poznat. Samozřejmě tak jako u dřeva záleží na výběru konkrétní dřeviny, u WPC teras se od sebe liší jednotlivé značky a výrobci.

Terasy Twinson mají například 4× větší nosnost než ostatní kompozitové terasy. Dostanete na ně 25letou záruku a můžete se spolehnout na jejich stálobarevnost a odolnost. Jsou vhodné i pro vaše děti – materiál prošel stejnými testy, jaké musí splňovat hračky.

Srovnání dřeva a kompozitu

         Dřevo              Komposit Twinson
Zcela přírodní materiál Ano Ne
Nerozpaluje se v létě Ano Ano
Měkký dopad Ano Ano
Stálobarevnost Ne Ano
Bezúdržbovost Ne Ano
Odolný proti houbám a plísním Ne Ano
Odolnost vůči počasí Ne Ano
Nenáročný na podklad Ne Ano
Samozhášecí Ne Ano

Související články