Jste zde

Magnetický filtr vyřeší většinu problémů s topením za vás

magnetický filtr PR Zdroj: bola.cz
Neudržované topení vám může přidělat spoustu vrásek. Topný systém je totiž častým zdrojem poruch, které zvyšují náklady na vytápění a vyžadují drahé opravy. Těmto problémům můžete přitom snadno předcházet správnou prevencí.

26. 5. 2022

Vzduch a mechanické nečistoty – nejčastější problémy vytápění

Někdy radiátory topí málo a nerovnoměrně a když zvýšíte výkon, nic se nezmění. Náklady za vytápění raketově rostou, ale teplota v domácnosti je stále nízká. V zimních měsících máte doma chladno a vlhko, což se projevuje tvorbou plísní a v horším případě i zdravotními potížemi. Jak tyto problémy řešit? Nejdříve zjistěte jejich příčinu.

Nejčastějšími příčinami nedostatečné funkce vytápění jsou vzduch a mechanické nečistoty v provozní kapalině.

Zavzdušněné radiátory mají nízkou efektivitu a krátkou životnost

To, že zavzdušněné radiátory topí méně a jsou hlučné, ví asi každý. Věděli jste ale, že vzduch v topení způsobuje i korozi, a tím pádem ohrožuje topnou soustavu jako celek? Koroze postupně narušuje topná tělesa a rozvody a může vést až k úniku provozní kapaliny či k havárii topení. 

Mechanické nečistoty – tichý zabiják topných systémů 

Kromě odvzdušnění je potřeba myslet i na odstranění mechanických nečistot z provozní kapaliny. Voda v topení totiž přirozeně obsahuje množství kovových úlomků a kalů, které se usazují na vnitřních stěnách topení a snižují tak efektivitu vytápění.

Ještě nebezpečnější jsou mechanické nečistoty kvůli tomu, že zanášejí pohyblivé části soustavy, což může vést až k jejich zadření – například čerpadla. V tom případě nezbývá než daný komponent složitě a nákladně vyměnit.

K čemu slouží magnetická filtrace na topení

Topenářský filtr s magnetem je velmi jednoduché, ale přitom stoprocentně účinné zařízení, jehož účelem je odstranění kovových nečistot z vody v topné soustavě. Funguje na fyzikálních principech, a proto nepotřebuje ke svému provozu žádný zdroj energie. Vodu tedy filtruje nepřetržitě a zcela zdarma.

Magnetický filtr pro vytápění se instaluje na topení, ideálně před čerpadlo a kotel. Voda cirkulující v soustavě vtéká do nádržky filtru, v níž je silný magnet. Ten zachytí veškeré magnetické, tedy kovové nečistoty a dál teče již voda zcela čistá.

Magnetický filtr s odlučovačem vzduchu – dvojí ochrana topení

Na trhu najdete i tzv. kombinované filtry, které mají i funkci odlučování vzduchu. Filtr tak nejenže odstraní veškeré kovové nečistoty, ale vaše topení i odvzdušní. Odvzdušnění přitom probíhá během celé topné sezóny, takže se nemusíte obávat, že by vytápění začalo zlobit uprostřed největších mrazů.

Podobně jako filtrace, i odvzdušnění probíhá zcela automaticky, takže na něj nemusíte vůbec myslet ani do něj manuálně zasahovat.

bydlimekvalitne-bola-topeni-odlucovac-vzduchu.jpg

Odlučovač vzduchu a nečistot s magnetem Flamco
Zdroj: 
bola.cz
Odlučovač vzduchu a nečistot s magnetem Flamco.

Jak vybrat magnetický filtr na topení

Pokud jste se rozhodli pořídit si magnetický filtr na topení, před jeho výběrem si zodpovězte několik otázek. Ze všeho nejdřív vás čeká rozhodnutí, zda budete chtít vodu pouze filtrovat, anebo také odvzdušňovat. Ve druhém případě můžete zvolit buď kombinovaný filtr s odlučovačem vzduchu, anebo 2 oddělené topenářské filtry na vzduch a na mechanické nečistoty.

Dále musí zvolený filtr odpovídat technickým parametrům vaší topné soustavy. Ujistěte se, že má správné připojovací armatury a rozměry. Filtr zároveň musí mít stejnou nebo vyšší maximální provozní teplotu a tlak jako vaše topení.

Údržba magnetického filtru na vodu

Údržba magnetického filtru je velice jednoduchá a zvládnete ji hravě svépomocí během minutky. Zhruba jednou ročně je potřeba z magnetu odstranit zachycené nečistoty. V případě moderních filtrů to jednoduše uděláte tak, že z nádržky vyjmete magnet, čímž se nečistoty uvolní do vody v nádržce. Tu pak vypouštěcím ventilem necháte vytéct do připravené nádoby. Magnet vrátíte do nádržky a máte hotovo – filtr je okamžitě zase v provozu a čištění topného systému je obnoveno. Přesný postup čištění konkrétního filtru určuje vždy výrobce, řiďte se proto pokyny v návodu.

Magnetická filtrace vám může ušetřit spoustu peněz i problémů. Toto jednoduché a levné zařízení představuje vůbec nejúčinnější ochranu topné soustavy před negativními vlivy znečištěné provozní kapaliny. Zajistěte si i vy levný a efektivní provoz topné soustavy zcela bez starostí.