Jste zde

Kovový nábytek – kde všude se s ním setkáme? Třeba v kanceláři v podobě ohnivzdorné kartotéky

Zdroj: Jeremy van Bedijk (Wikimedia Commons)

Zatímco kovový nábytek získává na oblíbenosti i v bytových interiérech, v provozech, kancelářích a zahradách je už dlouhá léta evergreenem. Proč? Přece pro svoji odolnost a snadnou údržbu.

16. 9. 2013

Do bytu dřevěný a na zahradu plastový, to je nábytkové evangelium spousty domácností, ovšem takový kovový nábytek více vydrží a může být i elegantní. Začíná si toho všímat mnohem více lidí, kteří si zařizují byt nebo kancelář.

Kov v kanceláři či ve škole

Každý je známe – okopané a vypáčené školní skříňky, v jejichž útrobách se ze zapomenutých svačin mnohdy několik let vyvíjely roztodivné kolonie mikroorganismů. Poté, co jsme trochu zmoudřeli a začali si, jak říkával pan školník, vážit cizího majetku, kov nás uvítal i na pracovišti v převlékárnách například v podobě šatní skříně. Osvícený zaměstnavatel, který myslí na zdraví podřízených a podporuje v práci domáckou atmosféru, možná přihodí i nějaký ten kovový botník pro přezouvací rituál. Za kvalitní kovovou šatní skříň byste přitom sami při zařizování kanceláře zaplatili od 2 do 22 tisíc korun.

S čím se také ve velké míře setkáte, jsou v kancelářích a archivech velice populární kovové kartotéky a lístkovnice. Do podniku byste si nejlevnější mohli pořídit už za 500 korun a taková ohnivzdorná kartotéka s bezpečnostním zámkem může stát i přes 100 000, důležité dokumenty se ovšem ocitnou pod zámkem a v bezpečí před nenechavci.

Kov v bytě - co mají rádi svobodní

Nejoblíbenějším kovovým nábytkem v bytech a interiérech byly a jsou kovové postele. Romantici oceňovali komplikované kování a barevné varianty, náruživí milenci nebývalou odolnost a stabilitu a studentům se líbila cena, která se s plnokrevnými lůžky z masivu nedala srovnat. Rám kovové postele seženete už od 2000 korun, počítejte však s dodatečnými náklady na rošt a matraci.

S rostoucím zájmem o industriální design se zvyšuje i zájem o kovový nábytek a doplňky všeobecně. Kovové, mnohdy designové, kousky důstojně stárnou a především svobodní mládenci si ve svém bytě užívají kovového chladného "looku".

kovovy-nabytek-2

Armáda plastů zaplavila české zahrady, ale klasická kovová lavička stále statečně bojuje. Zdroj: James F. Perry (Wikimedia Commons)

Kov na zahradě - pozor na měkký podklad!

Někteří chataři už vyměnili kovový zahradní nábytek za plast a teď možná litují. Co může být krásnějšího, než lavička porostlá břečťanem nebo kovaná sedací souprava ve starodávném stylu. Spojení kovu a dřeva se v zahradní architektuře přesto drží na výsluní a kvalitní kombinovaný zahradní set můžete pořídit již od 5000 korun.

U nábytku, který hodláme pořídit ven, si musíme dobře rozmyslet, do jakého prostoru jej vlastně chceme umístit. Mohou totiž nastat potíže například se zapadáváním úzké nohy od židle mezi prkna na verandě, bořením tuhé nohy nábytku do měkčího terénu nebo od slunce nepříjemně rozpálenými kovovými sedacími plochami. Vše lze vyřešit výběrem správného kusu pro dané podmínky, poslednímu problému zamezí speciální úprava odolná proti zahřátí.

Jak vybrat správný zahradní nábytek se dozvíte třeba zde:


Jak vidíte, kovový nábytek si našel cestu do všech oblastí našeho života, a ať už zařizujete kancelář, byt nebo přemýšlíte nad koupí nového zahradního nábytku, kov si zaslouží, abyste ho vzali do úvahy.

Facebook není vyroben z kovu, ale z jedniček a nul. To ale nikomu nebrání, aby se stal naším fanouškem.